Çevreci sözleşmeye ABD boykotu

Çevreci sözleşmeye ABD boykotu

Amerika Birleşik Devletleri negatif tavrını, bir uluslararası anlaşmaya daha taşıdı... Birleşmiş Milletler'in plastik kirliliğini azaltmaya yönelik sözleşmesi, 187 ülke arasında imzalandı. Ancak Washington yönetimi, o taraflardan biri olmayı tercih etmedi... Çevreci örgüt Greenpeace de, iklim değişikliğine dikkati çekmek için Avustralya'da ses getirecek bir eyleme imza attı.


Dünyanın geleceğini kurtarmak için tüm ülkeler seferber oldu, ancak biri hariç...

187 ülke, yasal bağlayıcılığı bulunan Birleşmiş Milletler'in plastik kirliliğini azaltmaya yönelik sözleşmesine imza attı.

1989 yılından bu yana devam eden Basel Sözleşmesi'ne eklenen bu maddeye, baştan beri taraf olmayan Amerika Birleşik Devletleri yine katılmadı.

Eskiden, zehirli, karışık ve geri dönüştürülemeyen türdeki plastik atıklar, gelişmekte olan ülkelere özel sektör ile yapılan anlaşmalar üzerinden gönderilebiliyordu. Değişiklik ile artık o ülkelerin hükümetlerinden izin almadan bu gerçekleşmeyecek.

Sürdürülebilir bir doğal hayatı tehdit eden ana etken ise iklim değişikliği...

Alarm veren bu duruma dikkati çekmek için çevreci örgüt Greenpeace, bu kez Avustralya'da sahneye çıktı. Sdney Limanı Köprüsü'nden halatlar ile sarkan 15 protestocu, kömür kullanımına karşı afiş açtı.

Köprüde dakikalarca süren eylemi polis müdahalesi sonlandırdı. Eylemcilerin tamamı gözaltına alındı.

"Köprüye izinsiz tırmanmak" ile serbest geçişi engellemek" ile suçlanan grup, 5 Haziran'da hakim karşısına çıkmak üzere kefalet ile serbest bırakıldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz