ABD ile İran gerilimine AB kalkanı

ABD ile İran gerilimine AB kalkanı

Basra Körfezi'nde yükselen tansiyon, tüm dünyayı tehdit ediyor... Amerika Birleşik Devletleri'nin bir kez daha hedef aldığı İran'a destek Avrupa Birliği'nden geldi. Brüksel yönetimi, Washington'dan gerginliği tırmandırmamasını istedi. İki ülke arasındaki krizin ise, eski başkan Obama döneminde sona erme fırsatı bulunduğu ortaya çıktı.


İran'ı art arda yaptırımlar ile ablukaya alan Amerika Birleşik Devletleri, Basra Körfezi'ne yaptığı askeri yığınak ve açıklamaları ile krizi körüklüyor...

Başkan Donald Trump, kendilerine meydan okuyan Tahran yönetiminin, harekete geçmesi durumunda karşılığının "ağır" olacağını söyledi.

Son dönemdeki adımlar için "tehditkar" nitelemesi yapan Trump, buna karşın yeni bir nükleer anlaşma için konuşmaya açık olduklarını da belirtti.

Bölgedeki Amerikan güçleri de, F-15 ve F-35 savaş uçakları ile "caydırma devriyeleri" gerçekleştirdi.

Ancak Washington saldırgan tavrı ile Avrupa Birliği'ni de karşısına aldı.

Her zaman diyalogdan yana olduklarını vurgulayan Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Beyaz Saray'ı gerilimi tırmandırmaması yönünde uyardı.

Brüksel, Trump'ın tek taraflı çekildiği nükleer anlaşmaya ve tam olarak uygulanmasına da güçlü bir şekilde bağlı olduklarını açıkladı.

Washington ile Tahran arasında yıllardır süren krizi sonlandırmak için ise eski başkan Barack Obama döneminde pek çok fırsatın kaçtığı ortaya çıktı.

Hükümetin cevap verme yetkisi olmadığı için Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Obama'dan gelen 19 görüşme talebini geri çevirdiği öne sürüldü.

Ruhani'nin bu nedenle de, hükümetin dış siyasetteki yetki alanının kısıtlanmasına tepkili olduğu belirtildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz