Tahran, Amerikan güçleri ile İsrail'i vurabilir

Tahran, Amerikan güçleri ile İsrail'i vurabilir

Amerika Birleşik Devletleri'nin Basra Körfezi'ndeki askeri varlığını arttırması, İran ile yaşanan krizi derinleştirdi... Amerikan güçlerini vurma tehdidinde bulunan Tahran'a, Washington'dan sert tepki geldi. Washington'un baskısına karşı birlik çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülke ekonomisinin Irak savaşı döneminden bile kötü durumda olduğunu belirtti.

Basra Körfezi'nde sular ısınıyor...

İran, bölgeye askeri yığınak yapan Amerika Birleşik Devletleri'ni tehdit etti. Devrim Muhafızları Ordusu, harekete geçmeleri durumunda Amerikan güçlerini vuracaklarını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump ise İran'ın ABD'ye karşı herhangi bir adım atması durumunda karşılığın "ağır" olacağını söyledi.

Körfez'de halen, "USS Abaraham Lincoln" uçak gemisi ile "USS Arlington" amfibi savaş gemisinin yanı sıra, B-52 ağır bombardıman uçakları ve Patriot hava savunma bataryaları konuşlanmış durumda...

Washington'ın Ortadoğu'daki ortağı Tel Aviv de durumdan endişeli. İsrail, gerilimin tırmanması halinde Tahran'ın doğrudan kendilerini hedef alacağını öne sürdü.

Ancak Tahran, büyük bir baskı altında olduğunu, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin açıklamaları ile gözlerönüne serdi.

Halka birlik olma ve boyun eğmeme çağrısı yapan Ruhani, siyasi partilerden de destek talep etti.

Ülkeyi 1980 ile 1988 yılları arasında yaşanan İran-Irak Savaşı döneminden daha zor koşulların beklediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı, bu koşulların üstesinden gelmeye hazır olunması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüştü.

Brüksel'deki görüşmede Pompeo'ya İran ile askeri tansiyonu yükseltmekten kaçınmaları yönünde çağrıda bulunduğunu aktaran Mogherini, ABD ile İran arasındaki gerilimde AB'nin müzakerelerden yana olduğunu söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz