ABD'li yatırım bankasından rapor

ABD'li yatırım bankasından rapor

Uluslararası derecelendirme kurumları ve yabancı bankalardan ardı ardına Türkiye ekonomisi değerlendirmeleri geldi. ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs Türkiye ekonomisinin büyüme görünümünü düşürdü...Moody's de Türkiye'de düşük ekonomik büyümenin, tüketici güveninde istikrarsızlık anlamına geldiğini belirtti. Reuters haber ajansı da bir iddiayı haberleştirdi...

Amerika Birleşik Devleti merkezli yatırım bankası Goldman Sachs Türkiye ekonomisi için daralma tahmininde bulundu.

Banka, Türkiye ekonomisi için büyüme görünümü tahminini; eksi yüzde 1 nokta 5'ten, eksi yüzde 2 nokta 5'e düşürdüğünü açıkladı.

Türk Merkez Bankası’nın önümüzdeki aylarda gösterge faizi artırmak zorunda kalacağını da savunan Goldman Sachs'ın açıklamasında "resmi gösterge faizi ikinci çeyrekte yüzde 25 nokta 5 ile zirve yapacak" denildi.

Raporda ayrıca, Merkez Bankası'nın faiz düşürmeye dördüncü çeyrekte başlamasının ve gösterge bir hafta vadeli repo faizini 2019 yılının sonunda yüzde 24 nokta 5’e indirmesinin beklendiğine de yer verildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Moody's de Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmede bulundu.

Kurum, düşük ekonomik büyümenin tüketici güveninde istikrarsızlık anlamına geldiğine dikkat çekti.

Raporda ayrıca, Türkiye’nin zayıflayan ekonomisinin şirket ve altyapı sektörü için zorlu işletme temelleri ortaya koyarak yüksek faiz oranları ve krediye erişimdeki zorlukları yansıttığı belirtildi.

Reuters haber ajansı da Merkezi yönetim bütçesinde açığın şu anda öngörülenden daha fazla olduğunu öne sürdü. Ajans, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, Merkez Bankası'nın 40 milyar liralık ihtiyat akçesini merkezi yönetim bütçesine aktarmayı planladığını iddia etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz