10-16 Mayıs engelliler haftası

10-16 Mayıs engelliler haftası

10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nda sorunlar bir kez daha gündemde... Esenler Ortapedik Engelliler Derneği, Türkiye'de yaklaşık 12 milyon engellinin eğitimden yoksun olduğunu söyledi. Dernek, engellilerin iş bulabilmelerine çoğu zaman imkan tanınmadığına da vurgu yaptı.

"BİZ SİZİ ANLIYORUZ KELİMESİ İNANMADIĞIM KELİME EMPATİ KURMAK GEREKİYORSA SADECE 2 SAAT TEKERLEKLİ SANDALYEDE GEÇİRİN O ZAMAN EMPATİ KURABİLİRSİNİZ"

Türkiye'de yaklaşık 12 milyon engelli, bu yıl yine 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'na sorunların gölgesinde girdi.

Ulaşımdan eğitime istihdamdan sosyal yaşama kadar pek çok alanda engelliler için engeller kaldırılabilmiş değil.

Esenler Ortapedik Engellileri Derneği Başkanı Aziz Arkan, en büyük sorunun eğitime erişememek olduğuna dikkati çekti.

"EĞİTİM EN BÜYÜK PROBLEM TÜRKİYE NÜFUSUNUN YÜZDE 13'Ü ENGELLİ. BU DA 12 MİLYON CİVARINDA ENGELLİ NÜFUSU YAPIYOR. BUNUN YÜZDE 54'İ HİÇ OKUMA YAZMA BİLMİYOR. YÜZDE 25'İ OKUMA YAZMA BİLİYOR AMA HİÇ OKULA GİTMEMİŞ 11 -12 MİLYON NÜFUSUN YÜZDE 7'Sİ LİSE VE ÜNİVERSİTE MEZUNU 2000 ÖNCESİ ENGELLİ NÜFUSUNUN EĞİTİM SORUNU AYAKLAR ALTINDA"

Mesleki eğitimin yetersizliğine de vurgu yapan Arkan, engellilerin istihdamda kendilerine yer bulamadıklarına da işaret etti.

"ANAYASANIN 50'İNCİ MADDESİ HİÇKİMSE GÜCÜNE UYMAYAN İŞTE ÇALIŞTIRILAMAZ KÜÇÜKLER, KADINLAR, BEDENSEL VE RUHSAL YETERSİZLİĞİ OLANLAR ÖZEL OLARAK KORUNURLAR DİYE MADDE VAR. KURUMLAR BUNU YOK SAYIYOR. BİÇOK KİŞİ YA DA KURUM ENGELLİ İŞÇİ ARIYOR GİTTİĞİNİZ ZAMAN SİZ BİZE UYGUN DEİLSİNİZ DİYOR. ENGELLİ İNSANLARA MESLEKİ EĞİTİM VERMEDİĞİNİZ SÜRECE İSTİHDAM NASIL OLSUN"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz