Soma faciasının 5. yıldönümü

Soma faciasının 5. yıldönümü

Bir avuç kömür için bir ömür veren 301 madencinin beşinci ölüm yılında şehitlikte acılar, dün gibi tazeydi... Şehit madencilerin yakınları, Soma Kömür İşletmeleri'nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın 3 hafta önce tahliye edilmesine de tepkiliydi...

Önce ışıkları; sonra nefesleri yitip gitti; 301 madenci tam 5 yıl önce Cumhuriyet tarihinin en büyük maden faciasının kurbanı oldu.

13 Mayıs 2014'te 5 bin maden işçisinin çalıştığı ocakta başlayan yangın galerileri dumanla doldurdu. Mahsur kalanları kurtarma çalışmaları, 96 saat sürdü. Tüm ülkeyi yasa boğan maden faciasında 301 madencinin ise cansız bedenine ulaşılırken 486 işçi yaralandı, 432 çocuk yetim kaldı.

Soma'da Madenciler Şehitliği bu yıl da acının buluşma noktası oldu.

VALİ: "ÜZÜNTÜLERİNİN HALA YOĞUN BİR ŞEKİLDE DEVAM SÖZLE İFADE ETMEK MÜMKÜN DEĞİL. BAZEN SÖZÜN BİTTİĞİ YER. "

Kömürden daha kara o günün üzerinden yıllar geçse de acılar dün gibi tazeydi... Göz yaşları sel olup aktı, şehit madencilerin mezarlarına...

Soma Kömür İşletmeleri'nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'a 18 Nisan'da verilen tahliye kararı ise anma törenine gölge düşürdü. Şehit yakınları hükme ilişkin tepkilerini dile getirdi, adalet istediklerini söyledi.

"İŞİN EN ACI TARAFI ŞU, 301 İNSANIN YAŞAMINA KAST EDEN BİRİSİNE ŞİMDİ İŞLETME HAKKI DA VERİLİYOR MÜKÂFATLANDIRILIYOR. TEKRAR MADEN İŞLETMEYE TEKRAR İŞÇİ ÖLDÜRMEYE DEVAM EDEBİLİRSİNİZ DENİYOR."

Tahliye kararı, uzmanların da gündemindeydi...

"İŞÇİ ARKADAŞLARIMIZ GÖÇÜK ALTINDA KALDIĞI GİBİ YARGI DA GÖÇÜK ALTINDA KALDI. 1.DERECEDE 301 ARKADAŞIMIZIN ÖLÜMÜNDEN 1'İNCİ DERECE SORUMLU OLAN MADEN PATRONU YARGI TARAFINDAN AKLANDI. MADEN PATRONU HER BİR İŞÇİ ARKADAŞIMIZ İÇİN 5 GÜN YATTI. "

Sendika temsilcileri facianın ardından geçen 5 yılda iş kazası nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının artarak devam ettiğine dikkati çekiyor.

"SOMADAN GÜNÜMÜZE ÇALIŞMA YAŞAMINDA İŞÇİ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ BAKIMINDAN HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİĞİ GİBİ İŞ CİNAYETLERİ ARTARAK DEVAM EDİYOR. İŞÇİ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ MEVZUATI MALİYETİ ARTTIRAN GEREKSİZ MASRAF OLARAK GÖRÜLMEYE DEVAM EDİYOR. TAŞERONLUK REDEVANS DEVAM EDİYOR, SENDİKALAŞMA HAKKI ENGELLENMEYE DEVAM EDİYOR."

Uzmanlar daha fazla canın yitip gitmemesi için acil önlem çağrısı yapıyor.

"ÜNİVERSİTE, BİLİM İNSANLARININ, TMMOB TTB SENDİKA ÖNCÜ İŞÇİLERİN İÇERSİNDE OLDUĞU BAĞIMSIZ KOMİSYON OLMASI VE ÇALIŞMA YAŞAMININ DENETLENMESİ VE YAPTIRIM YETKİSİNİN OLMASI GEREKİYOR. MADENLER KAMUNUN DENETİNDE OLMASI GEREKİYOR REDEVANSA TAŞERONA VERİLMEMELİ"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz