TBMM'nin açılışının 99. yıldönümü

TBMM'nin açılışının 99. yıldönümü

Bu anlamlı günde, Türkiye Büyük Millet Meclisi de özel gündemle toplandı... Genel Kurul'da ortak gündem maddesi CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıydı. Siyasi parti temsilcileri olayı kınadı. Konuşmaları locada dinleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sıra HDP sözcüsüne gelince salonu terk etti. Kuliste soruları yanıtlayan Erdoğan, saldırıyla ilgili, "olayı istismara dönüştürmenin anlamı yok" dedi. Kılıçdaroğlu'ndan yanıt gecikmedi.


Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 99. yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Meclis Genel Kurulu özel gündem ile toplandı.

Genel Kurul'a ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın locaya gelişinde AK Parti ve MHP grubu ayaktaydı...

Oturumu yöneten Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un, konuşmasında önce çocuklar vardı.

ŞENTOP - ÇOCUKLARA YÖNELİK SUÇLARDA TBMM BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN KURUM VE KURULUŞLARIMIZ DAHA ETKİN BİR ÇALIŞMA YAPMALIDIR..

Ardından sözü Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıya getirdi.

ŞENTOP - ŞİDDET YOLUYLA SİYASİ NETİCE ELDE ETMEYE ÇALIŞMAK, ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRMAK VEYA DESTEKLEMEK KABUL EDİLEMEZ. TÜRKİYE'YE YAKIŞMIYOR...

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da lideri Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya dikkati çekti.

ÖZKOÇ - BİR ŞEHİDİMİZİN ACISINDA ORTAK OLAMAYACAKSAK, MİLLET OLARAK HİÇBİR NOKTADA YAN YANA GELEMEYİZ. EVLADINI BAYRAĞIMIZA SARILI TABUTUYLA KUCAKLAYAN HER AİLENİN YANINDA OLACAĞIZ.

AK Parti adına kouşan Grup Başkanı Naci Bostancı'nın gündeminde yerel seçimlere yönelik itiraz süreci vardı.

BOSTANCI - BİR OYLA DAHİ OLSA SEÇİMİ KAZANMAK HUKUKUNDA ŞÜPHESİZ Kİ 'ALTIN OY' YOKTUR. BÜTÜN OYLAR EŞİTTİR VE KURAL, HER BİR OYUN HAKKINI KORUMAK AHLAKINDA KAYITLIDIR.

Bostancı da CHP Lideri'ne yönelik saldırıyı kınadı.

BOSTANCI - ÇUBUK'TA ŞEHİDİMİZİN CENAZE TÖRENİNDE MEYDANA GELEN MÜESSİF OLAY ASLA KABUL EDİLEMEZ. SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN 'TÜRKİYE İTTİFAKI' VE 'KIZGIN DEMİRİ SOĞUTMAK' SÖZLERİYLE SİYASİ İKLİMİN NORMALLEŞMESİNE ÇAĞRIDA BULUNDUĞU SİYASİ ATMOSFERDE BU OLAYIN YAŞANMASI AYRICA DİKKATE DEĞERDİR.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise konuşmasında son Anayasa değişikliği ve yeni sisteme yönelik eleştirilerini sıraladı.

KILIÇDAROĞLU - TBMM'NİN YETKİLERİ KISITLANMIŞ; DENGE VE DENETLEME MEKANİZMALARI YOK EDİLMİŞ; DENETİMSİZ BİR YÜRÜTME ORGANI YANİ İKTİDAR YARATILMIŞTIR. CUMHURBAŞKANI KARARNAMELER YOLUYLA MECLİS'İN YASAMA YETKİSİNE FİİLEN ORTAK OLMUŞTUR. YARGI BAĞIMSIZLIĞI VE TARAFSIZLIĞI FİİLEN SONA ERMİŞTİR. TEK KİŞİYE PARLAMENTOYU FESİH YETKİSİ VERİLMİŞ, MİLLETİN MECLİSİNİN GELECEĞİ BİR KİŞİNİN İKİ DUDAĞI ARASINDAN ÇIKACAK SÖZCÜĞE BIRAKILMIŞTIR.

CHP Lideri, uzlaşma kültürü içinde "yeni bir Anayasa" çağrısı da yaptı...

MHP adına söz alan Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise beka uyarısında bulundu.

ERKAN AKÇAY - DÜNYADA VE BÖLGEDE YAŞANAN SANCILARIN, BELİRSİZLİKLERİN VE ENDİŞE VERİCİ HADİSELERİN ORTAYA ÇIKARDIĞI TEHDİT VE TEHLİKELERE KARŞI BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ TAHKİM EDİP GÜÇLÜ OLMAK, UYANIK OLMAK MECBURİYETİMİZ VARDIR. BEKAMIZA YÖNELİK TEHDİT VE TEHLİKELERİ HİÇBİR GEREKÇEYLE GÖRMEZDEN GELEMEYİZ.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan kürsüye çıktığında Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturumu terketti.

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, tepkisini dile getirdi.

ERDOĞAN - İSTİKLAL MARŞI'NI SÖYLEMEYENLERİ, MEHMETÇİĞİ ŞEHİT EDENLERİ, ONLARLA OMUZ OMUZA OLANLARI DİNLEYELİM Mİ?

Cumhurbaşkanı, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı için ise "gaz sıkışması" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN - BURADA BİR ŞEHİT VAR KİMLER TARAFINDAN YAPILDIĞI BELLİ PKK İLE KİMLER KOLA KOLA GEZİYOR KOL KOLA GİRDİKTEN SONA DA ORAYA GİDİYORLAR BU İNSANLARIN BİRİKMİŞ BU GAZ SIKIŞMASI KARŞISINDA, NEREYE GİDECEKSİN; BUNLARIN HEPSİNİ ETRAFLICA İNCELEMEK, DÜŞÜNMEK LAZIM. İSTİSMARA DÖNÜŞTÜRMENİN ANLAMI YOK BEN BİLE BİR CUMHURBAŞKANI OLARAK, HERHANGİ BİR ŞEHİT EVİ ZİYARETİNDE, ÖNCELİKLE SORUYORUM: 'GİDİŞİM ORAYI RAHATSIZ EDER Mİ? EĞER EDECEK İSE GİTMEYEYİM' DERİM.

Erdoğan'ın sözleri kuliste CHP liderine de soruldu...

KILIÇDAROĞLU - ŞEHİT CENAZESİNE GİDERKEN HERKESLE GÖRÜŞÜLDÜ. AİLEYLE, MUHTARLA GÖRÜŞÜLDÜ. DAHA KİMİNLE GÖRÜŞÜLSÜN 0?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da olay anında söylediği "arkadaşlar mesajınızı verdiniz" sözlerine Meclis'te açıklık getirdi.

AKAR - AMACIMIZ SAYIN KILIÇDAROĞLU'NUN UZUNCA BİR SÜREDİR KALDIĞI EVDEN BİR AN ÖNCE, SAĞ SALİM AYRILMASINI SAĞLAMAK, HALKI DAĞITMAKTI. "NE AMACIMIZ OLABİLİR YANİ BİZ SAYIN KILIÇDAROĞLU'NA VURULMASINI TASVİP Mİ EDİYORUZ BÖYLE BİR ŞEY OLABİLİR Mİ?

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz