Notre Dame'da kısa devre şüphesi

Notre Dame'da kısa devre şüphesi

Dünyayı gözyaşlarına boğan felakete kısa devre mi yol açtı? 800 yıllık Notre Dame Katedrali'nin teslim olduğu yangının, yüksek ihtimalle bu nedenle çıktığı duyuruldu. Yapının onarımı için başlatılan bağış kampanyası, beraberinde tepkileri de doğurdu... Sarı Yelekliler'e ise bölgeden kötü haber geldi. Şanzelize Bulvarı'nın ardından, tarihi katedral çevresi de eylemlere kapatıldı.

Fransa'nın başkenti Paris'in simgelerinden 800 yıllık Notre Dame Katedrali'ni esir alan alevlerin şoku atlatılamadı...

Yürütülen soruşturmada elde edilen ilk bulgulara göre polis, yangına yüksek ihtimalle bir kısa devrenin yol açtığını duyurdu.

Alevlerden ağır hasarlı kurtulabilen yapı, çalışma yürütmek için hala çok tehlikeli. Bu nedenle de içeri girişlere izin verilmiyor.

Kulesi ile çatısının tamamen yok olduğu katedralin onarımı için başlatılan bağış kampanyasında şu ana dek 700 milyon Avro toplandı. Ancak bu girişim, beraberinde büyük bir tartışmayı da getirdi.

Kampanyayı yürüten kripto para borsası Binance'e kullanıcılar, açlıkla boğuşan topluluklara yardım etmesi çağrısı yaptı.

Katolik Hristiyanların başkenti Vatikan'a göndermede bulunan kullanıcılar, Papalığın ihtiyaç duyulandan çok daha fazla varlığı olduğuna dikkati çekti.

Yangın, 17 Kasım 2018'den bu yana kentte gösterilerini sürdüren Sarı Yelekliler'i de vurdu.

Paris Emniyet Müdürlüğü, Şanzelize Bulvarı'nın ardından Notre Dame Katedrali'nin çevresinde de eylem yapılmasını yasakladı.

Protestoların başlangıç noktası olarak simgeleşen Şanzelize Bulvarı, geçen haftalarda da gösterilere kapatılmıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz