Macron, terör örgütü PYD/PKK'yı Paris'te ağırladı

Macron, terör örgütü PYD/PKK'yı Paris'te ağırladı

24 Nisan'ı sözde "Ermeni Soykırımını Anma Günü" ilan eden Fransa, Türkiye ile yaşanan gerginliği körükleyecek bir adım daha attı. Cumhurbaşkanı Macron, Başkent Paris'te terör örgütü PYD/PKK heyetini ağırladı. Örgüte destek için güvence veren Macron, Türkiye'nin güvenliğine olan hassasiyete de dikkati çekti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, SDG heyetini kabul etmesini kınadı.

Fransa'dan Türkiye'nin tepkisini çekecek adımlar peş peşe gelmeye devam ediyor...

24 Nisan’ı sözde "Ermeni Soykırımını Anma Günü" ilan eden Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu kez de Başkent Paris'te, terör örgütü PYD/PKK heyetini kabul etti.

Elysee Sarayı'nın ev sahipliği yaptığı görüşmede Macron, ülkesinin desteğinin süreceği konusunda örgüte güvence verdi.

Yapılan açıklamada, Suriye'nin kuzeydoğusunun istikrarına önem verdiği belirtilen Macron'un, siviller için maddi destek sağlayacağı aktarıldı.

Cumhurbaşkanı görüşmede; Fransa'nın, Türkiye'nin güvenliğine ve Suriye-Türkiye sınırındaki gerilimin azalmasına bağlılığını da hatırlattı.

Bu temas, taraflar arasında bir ilk değil. Ülkenin Cumhurbaşkanları 2015 yılından bu yana terör örgütü PYD/OKK ile doğrudan görüşüyor. Bu konuda ilk adımı eski cumhurbaşkanı François Hollande atmıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz