IMF'den Türkiye'ye Merkez Bankası uyarısı

IMF'den Türkiye'ye Merkez Bankası uyarısı

Uluslararası Para Fonu'ndan Türkiye'ye Merkez Bankası uyarısı geldi... Fonun Avrupa Direktörü Paul Thomsen, Türkiye’nin öncelikli ihtiyaçlarından birinin, Merkez Bankası’nın tam bağımsız şekilde çalışması olduğunu söyledi.

IMF’nin Avrupa Direktörü Poul Thomsen, Merkez Bankasına tam bağımsızlık uyarısında bulundu.

Thomsen, bahar toplantıları kapsamında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye yönelik açıklama yaptı. İMF yöneticisi konuşmasında "Türkiye'nin bir dizi sorunundan biri; Merkez Bankası'nın uzun vadeli düşünerek değişen koşullara göre sürekli değerlendirme yapacak ve politikaları sıkılaştıracak şekilde tam bağımsızlığa ihtiyaç duyması" ifadesini kullandı.

Türk ekonomisinin bazı sıkıntılarla karşı karşı kaldığını ve ekonominin durgunluk döneminden geçeceğini düşündüklerini söyleyen Thomsen, “Ama Türkiye'nin karşı karşıya olduğu sıkıntıları abartmamalıyız” dedi.

Sözlerini “Türkiye para politikaları da dahil son altı ayda önemli tedbirler aldı” diye sürdüren Thomsen, ülkenin enflasyon beklentisini yeniden belirleyerek, enflasyonu düşürmek için sıkı bir para politikası izlemesi gerektiğini belirtti.

Thomsen, Türkiye ile tüm görüşmelerin üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yönelik sıradan gözetim çerçevesi içinde yapıldığına dikkate çekerek, “Türkiye ile IMF arasında 4'üncü madde kapsamında gözden geçirme çalışmaları dışında, resmi veya perde arkasında gerçekleşen herhangi bir görüşme yok” dedi.

IMF, üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yol gösterici olmak ve uluslararası finansal sistem üzerindeki gözetim görevini yerine getirmek amacıyla her bir üye ülkenin ekonomik gelişmelerine ilişkin olarak yılda bir kez ayrıntılı gözden geçirme çalışmalarında bulunuyor. IMF Kuruluş Anlaşması’nın 4. Maddesi kapsamında yapıldığı için “Madde IV Görüşmeleri” olarak da adlandırılan bu görüşmeler IMF’nin her üyesi gibi Türkiye ile de her yıl düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz