Washington ile Ankara arasındaki S-400 krizi

Washington ile Ankara arasındaki S-400 krizi

Amerikan Yönetimi, Rusya'dan S-400 füze sistemi almaya karar veren Türkiye'ye tehditlerini sürdürürken, NATO Parlamenter Asamblesi'nden önemli açıklamalar geldi... Asamble Başkanı Madeleine Moon, "Türkiye, ne alacağı ile ilgili kararı kendisi verir" dedi.. Asamble Başkan Yardımcısı Franklin Van Kappen de, "Türkiye'nin kendi hava savunma sistemine sahip olma hakkı var" değerlendirmesini yaptı.


NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Madeleine Moon, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi almakta özgür olduğunu belirterek, "Türkiye ne alacağı ile ilgili kararı kendisi verir" dedi.

Moon, "Türkiye, çok kritik olaylarda ve süreçlerde önemli roller üstleniyor. Afganistan, Irak ve Kosova’daki rolünü buna örnek gösterebiliriz. Türkiye, NATO için sorumluluk alabilen, güçlü ve sağlam bir müttefik" ifadelerini kullandı.

Moon, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in de, bu konuda Türkiye'ye hak verdiğini de hatırlattı..

NATO Parlamenter Asamblesi Başkan Yardımcısı Franklin Van Kappen de, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi almak istemesini değerlendirdi...

Türkiye'nin uzun dönemdir Patriotlar için talepte bulunduğunu, buna rağmen alamadığını dile getiren Kappen, "Türkiye'nin kendi hava savunma sistemine sahip olma hakkı var" dedi.

S-400 sistemine ilişkin bir açıklama da, NATO Parlamenter Asamblesi Orta Doğu Özel Grubu Başkanı Philippe Folliot'dan geldi...

Folliot, Türkiye'nin yalnızca S-400 değil istediği silahı almakta özgür olduğunu vurguladı... Philippe Folliot, NATO üyesi her ülkenin de, kendi çıkarına ve ihtiyacına göre hareket etme hakkı bulunduğunu da kaydetti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz