5 Ton toz esrar ele geçirildi; 13 kişi gözaltında

5 Ton toz esrar ele geçirildi; 13 kişi gözaltında

Jandarma, Sahil Güvenlik ve Emniyet birimlerinin katılımı ile uluslararası sularda bir gemiye düzenlenen dev uyuşturucu operasyonunda, 5 TON toz esrar ele geçirildi. Sahil güvenlik korvetleri ve helikopterleri eşliğinde düzenlenen "Birlik" operasyonunda 6 zanlı gözaltına alındı. Türkiye'de eş zamanlı baskınlar ile 7 kişi daha yakalandı.

Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı, yaklaşık 3 ay önce uluslarararası deniz yolu ile yüklü miktarda uyuşturucu maddenin Türkiye'ye getirileceği istihbaratı üzerine teknik ve fiziki takip çalışması başlattı.

Uyuşturucu tacirlerinin, Moritanya, Fas ve Cezayir'den kurdukları irtibatlar ile yüklü miktarda uyuşturucu madde temin ederek Türkiye'ye doğru yola çıktıkları belirlendi.

Beyaz zehir kaçakçılarının, Türkiye karasularına girmeden uluslararası sularda, uyuşturucu maddeyi balıkçı ve özel teknelere dağıtarak ülkeye getireceği yönünde istihbarat üzerine operasyon kararı alındı.

1'i kadın 6 zanlının bulunduğu Pervin Oğulları adlı balıkçı gemisine, güvenlik timlerince "Birlik" operasyonu düzenledi.

Libya açıklarında uluslararası sularda gerçekleştirilen operasyonda; güvenlik timleri saat 05:00 sularında balıkçı gemisine çıkarak zanlıları gözaltına aldı.

Aramalarda 5 ton toz esrar ele geçirildi. Gemi de Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Türkiye'ye getirildi.

Zanlılardan elde edilen bilgi ile İstanbul, İzmir ve Tekirdağ'da yapılan eş zamanlı operasyonlarda da 7 kişi gözaltına alındı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz