Sudan'da normalleşme çabaları

Sudan'da normalleşme çabaları

30 yıllık Ömer el-Beşir iktidarını sona erdiren darbe sonrası Sudan'da normalleşme çalışmaları hızlandı. Eylemcilerin taleplerini sunduğu Askeri Geçiş Konseyi, başbakanlık için bağımsız bir aday göstermeleri yönünde siyasi partilere mesaj gönderdi. Konsey, geçiş hükümetinde Beşir'in partisinin bulunmayacağını da duyurdu. Kararlar sonrası Arap Birliği de Konsey'e desteğini açıkladı.

Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in darbe ile devrildiği Sudan'da geçiş süreci, protestocuların baskısı ile hızlı başladı.

Eylemcileri temsil eden Özgürlük ve Değişim İttifakı adlı 10 kişilik heyet, Orgeneral Abdulfettah el-Burhan başkanlığındaki Askeri Geçiş Konseyi ile biraraya gelerek, taleplerini sundu.

Talepler arasında, Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı'nın yeninden yapılandırılması ile sivillerden oluşan bir hükümetin yönetime gelmesi yer alıyor.

Görüşme sonrası harekete geçen konsey, başbakanlık için bağımsız bir aday göstermeleri yönünde siyasi güçlere çağrıda bulundu.

Beşir'in partisinin "geçiş hükümetinde" yer almayacağını ve ordunun aday göstermeyeceğini söyleyen Konsey Sözcüsü Korgeneral Şemseddin Kebbaşi, yeni yönetimin siyasi gruplar ve partiler tarafından oluşturulacağını aktardı.

Yeni kararları da açıklayan sözcü, Savunma Bakanı Avad bin Avf'ın görevden alınarak emekliliğe sevk edildiğini duyurdu.

Ancak atılan adımlar, sokağın ateşini düşürmedi.

Eylemciler, talepleri hayata geçene kadar Askeri Geçiş Konseyi'ne baskı amacıyla Genelkurmay Karargahı önündeki gösterileri sürdüreceklerini vurguladı.

Gösterilerde, Konsey Başkanı Burhan'a seslenen kalabalıklar, askeri yönetime asla rıza göstermeyeceklerini belirterek rejimin sembol isimlerinin yargılanmasını istiyor.

Ülke yönetimine gelen konseye ise uluslararası destek büyüyor...

Suudi Arabistan'ın ardından Arap Birliği de, yönetimi desteklediğini açıkladı. Birlik, uluslararası topluma da ülkedeki istikrar ve uzlaşıyı desteklemeleri çağrısında bulundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz