Libya, iç savaş sürüyor

Libya, iç savaş sürüyor

General Hafter'in Başkent Trablus'a başlattığı saldırı nedeni ile Libya, "iç savaş" alarmı veriyor... Can kaybının 120'yi aştığı çatışmalar, 13 BİN kişiyi yerinden etti. Taraflara sağduyu çağrıları sürerken başkent yakınlarında ise Hafter güçlerine ait bir savaş uçağı düşürüldü.

Libya'da, General Hafız Hafter'in Başkent Trablus'a yönelik operasyonu sürüyor...

Dünya Sağlık Örgütü, taraflar arasında yaşanan çatışmalarda can kaybının 120'yi, yaralı sayısının ise 560'ı aştığını açıkladı.

Trablus'a ek tıbbi malzeme ve ekip göndermeye hazırlanan kuruluş, sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen 8 ayrı saldırıyı kınadı.

Birleşmiş Milletler de okulların, hastanelerin, ambulansların ve sivil alanların bombalanmasının uluslararası insani hukuk çerçevesinde yasak olduğuna dikkati çekti.

Hafter'in, operasyonu durdurmak için uluslararası toplumdan gelen çağrılara kulak tıkaması nedeni ile 13 BİN kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Ulusal Mutabakat Hükümeti ise başkentin güneyinde Hafter'e bağlı bir savaş uçağını düşürdüklerini duyurdu.

Ayrıntı vermeyen hükümet, Uluslararası Trablus Havalimanı ve Aziziye bölgesinde Hafter güçlerine karşı ilerleme kaydettiklerini ve ağır kayıplar verdirdiklerini belirtmekle yetindi.

İç savaşın bitmediği Libya'da, ülkenin doğusunda kontrolü elinde tutan askeri güçlerin lideri General Halife Hafter, 4 Nisan'da Trablus'u ele geçirmek için saldırı başlattığını açıklamıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz