Acil durumlar için artık kahve stoklanmayacak

Acil durumlar için artık kahve stoklanmayacak

Kişi başı yıllık ortalama kahve tüketiminin 9 kilo olduğu İsviçre'de hükümet, halkı heyecanlandıran bir adım atmaya hazırlanıyor... İnsan hayatının devamı için kahvenin zorunlu olmadığını belirten hükümet, artık savaş, kıtlık gibi acil durumlar için kahve depolamaya son vermeyi planladığını duyurdu.

İsviçre'de Ulusal Ekonomik Tedarik'ten sorumlu Federal Büro, "Kahvede neredeyse hiç kalori olmadığı için besinlerin güvence altına alınması hedefimize bir katkıda bulunmuyor" açıklaması yaptı.

Bu duyurunun ardından İsviçre hükümeti de, depolama işleminin 2022'de sona ermesinin planlandığını bildirdi.

Halihazırda depolarında 15 bin 300 ton kahvenin bulunduğu İsviçre'de, depolamaya son verilmesi kararına karşı çıkanlar, bu kahvenin ülkeye sadece 3 ay boyunca yeteceğini savunuyor.

İsviçre halkı, yılda kişi başına 9 kilo ile dünyada en fazla kahve tüketen toplumlardan biri. Türkiye'de ise kişi başına yıllık kahve tüketimi yaklaşık 1 kilo...

İsviçre ilk kez 1. Dünya Savaşı ve 2. Dünya Savaşı arasında, muhtemel bir kahve yokluğu için önlem almaya karar vermiş ve "acil durum depolarında" kahve stoklamaya başlamıştı.

Daha sonraki yıllarda da savaş, doğal afet ve salgın hastalık olasılıklarına karşı acil durumlar için kahve depolanmaya devam edildi...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz