Maltepe'de sona gelirken oy sayımı durduruldu

Maltepe'de sona gelirken oy sayımı durduruldu

İstanbul Maltepe'de BUGÜN bitmesi beklenen yeniden yapılan oy sayımı, gece saatlerinde bir kez daha durduruldu. 400 sandığın, 3. kez yeniden sayılmasına karar verildi. Cumhuriyet halk partisi, süreci uzatan karara itiraz etti.

İstanbul'da yerel seçimin üzerinden 15 gün geçti ancak resmi sonuç hala açıklanmadı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun resmi olmayan verilerine göre; başkanlık yarışını kazanan Ekrem İmamoğlu mazbatasını beklerken, Adalet ve kalkınma partisi'nin itirazları üzerine İstanbul'un bazı ilçelerinde geçersiz oylar, bazı ilçelerinde de tüm oylar yeniden sayılmıştı.

Sayımın devam ettiği son ilçe Maltepe'de, sona yaklaşılırken, oy sayımı gece saatlerinde bir kez daha durduruldu. Ak Parti ve MHP temsilcileri, 12 sandık kurulundan 10'unun yaptığı 400 sandıktaki sayıma itiraz etti.
Bu itiraz üzerine 400 sandığın, 3. kez yeniden sayılmasına karar verildi. Yani; geri kalan 176 sandık 576'ya çıkmış oldu. Sayım yapan 12 kurul da 2'ye düşürüldü. Yeni alınan kararla Maltepe'de sabaha karşı bitmesi beklenen sayımın, en az 1 hafta daha sürmesi bekleniyor.

Öğle saatlerine doğru 576 sandığın yeniden sayımına 2 kurul ile başlandı.

Süreci uzatan bu karara Cumhuriyet Halk Partisi'nden itiraz geldi. CHP'nin YSK'ya gönderdiği dilekçede, "Bu noktadan sonra terminallerdeki sayımlara itiraz etmek, sayımların bir an önce bitirilmesine, torbaların sürekli açık kalmasına ve hakkın kötüye kullanılmasına neden olacaktır" ifadesi yer aldı.

Kurulun aksi kanaatte olması halinde ise, sürecin bir an önce bitirilmesi için sayım işlemi yapabilecek 100 ayrı terminal kurulması talep edildi. Son söz, YSK'da....

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz