Kıdem tazminatı tartışması

Kıdem tazminatı tartışması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın duyurduğu kıdem tazminatının fona devri ile ilgili düzenleme taslağına, işçi sendikaları tepkili... Türk-İş'e bağlı Tez-Koop-İş Sendikası "kıdem tazminatından asla taviz vermeyiz" diyor, geçmiş fonların başarısız olduğuna dikkati çekiyor.

"KIDEM TAZMİNATINA KİMSE EL UZATMASIN EL UZATMAYI DA DÜŞÜNMESİN."

Kıdem tazminatı ile ilgili düzenleme en son 2017 yılında gündeme gelmiş ancak bir gelişme sağlanamamıştı.
Kıdem tazminatının fona devri ve Bireysel Emeklilik sistemi ile entegre edilmesi, yeniden gündemde.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Ekonomide yapısal Dönüşüm Programı'nda yer alan düzenlemelerin en tartışılan başlıklarından birisi kıdem tazminatı ile ilgili.

"KIDEM TAZMİNATINI YENİDEN ELE ALINACAK KIDEM TAZMİNATI FONUNDA TOPLANACAK 2020DEN İTİBAREN HAYATA GEÇECEK. KIDEM TAZMİNATI FONU İLE BES’İN ENTEGRASYONU SAĞLANACAK. "

Ancak yeni sisteme yönelik çalışma, kimi işçi sendikalarından tepki görüyor.

"SIK SIK BAŞLARI SIKIŞTIKÇA, SERMAYE KRİZE GİRDİKÇE, HÜKÜMET KRİZE GİRDİĞİNDE İŞÇİLERİN HAKLARINA GÖZ DİKİYORLAR. OYSA BİZ BUNUN TARTIŞILMASINI İSTEMİYORUZ."
"GELİR VERGİSİNİ DÜŞÜRÜN, ASGARİ ÜCRETTEN VERGİYİ KALDIRIN, İŞÇİYİ EMEKÇİYİ DÜŞÜNÜYORSANIZ. "

Türk-İş'e bağlı Tez-Koop-İş Sendikası Başkanı Haydar Özdemiroğlu geçmiş fonları da hatırlattı.

"HANGİ FON ŞİMDİYE KADAR BU ÜLKEDE GEÇMİŞTEN BUGÜNE BAKTIĞIMIZDA BAŞARIYLA SONUÇLANMIŞTIR? BAŞARILI BİR SONUÇ ELDE EDİLMİŞ OLSA BU DA FONA DEVREDİLSİN."

Özdemiroğlu, önümüzdeki 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda gündemlerinin kıdem tazminatı olacağını da söyledi.

"KIDEM TAZMİNATIMIZA1 MAYIS'TA SAHİP ÇIKACAĞIZ. HERHANGİ BİR ŞEKİLDE BUNA EL UZATTIKLARINDA DA FERMAN PADİŞAHINSA ALANLAR BİZİM DİYORUZ. ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ."

Bu arada, Bakan Albayrak'ın yeni sisteme ilişkin görüş almak ve ayrıntıları netleştirmek üzere tarafları bir araya getirmesi bekleniyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz