Sudan, darbe sonrası çıkış arıyor

Sudan, darbe sonrası çıkış arıyor

Sudan'da darbe ile yönetime gelen Askeri Geçiş Konseyi, idari değişikliğin ardından harekete geçti...Savunma Bakanı Bin Avf görevinden alındı. Sokağa çıkma yasağına son veren konsey, siyasi tutukluların serbest bırakılacağını duyurdu. Başbakan adayı çıkarmayacağını açıklayan Askeri Geçiş Konseyi ülkedeki siyasi gruplardan bağımsız aday çıkarmalarını istedi. Sivillerin yönetime iadesi konusunda atılan olumlu adımlar, Uluslararası kamuoyunda memnuniyetle karşılandı.

Darbe ile 30 yıllık Ömer el-Beşir döneminin sona erdiği Sudan, normal yaşama dönmeye çalışıyor.

Sudan Savunma Bakanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Avad bin Avf, kendi isteğiyle görevden ayrılmasından sonra Orgeneral Abdulfettah Burhan Sudan Askeri Geçiş Konseyi'nin yeni başkanı oldu.

Ülke yönetimini ele alan Askeri Geçiş Konseyi, başkan değişikliği sonrası harekete geçti. Eski Başkan ve savunma bakanı Bin Avf'yi görevinden alarak emekliliğe sevk etti.

Yeni başkan Abdülfettah Burhan, ülke çapında ilan edilen sokağa çıkma yasağını kaldırdı.

Tüm siyasi tutukluların serbest bırakılacağını duyuran Burhan, Beşir rejimi ile ona ait tüm sembollerin kökünü kazıyacaklarını söyledi.

Ülkedeki siyasi grupların temsilcileriyle bir araya gelen Askeri Geçici Konseyi yeni hükümetin siyasiler tarafından kurulacağını, konseyin hükümete herhangi bir aday göstermeyeceğini açıklayarak, ülkedeki siyasi gruplardan başbakanlık için bağımsız bir aday çıkarmalarını istedi.

Sivil ve demokratik bir hükümet talep eden muhalif gruplar ise Askeri Geçiş Konseyi'ne baskı amacıyla Genelkurmay Karargahı önündeki gösterilerine devam etti.

Askeri yönetime asla rıza göstermeyeceklerini belirten protestocular, istihbarat teşkilatının lağvedilmesi, rejimin sembol isimlerinin yargılanması ve protestocuları öldürmekle tehdit eden milis güçlerin de dağıtılmasını istedi.

Göstericiler, talepleri tam olarak karşılanana dek geri adım atmayacaklarını dile getirdi.

Protestoları güç kullanarak dağıtmayacaklarını açıklayan Askeri Geçiş Konseyi ise, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu'nu yeniden yapılandırma ve İstihbarat ve Güvenlik Müdürlüğüne Ebubekir Mustafa'yı getirme kararı aldı. Konsey, Beşir'in partisinin sivil hükümette yer almayacağını da belirtti.

Askeri yönetimin attığı adımlar uluslararası kamuoyu tarafından olumlu karşılandı.

Türkiye, Askeri Geçiş Konseyi’nin, süreç sonunda yönetimin sivillere iade edileceği yönündeki taahhütlerini memnuniyetle karşıladığını duyurdu...

Arap birliği de Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan'ın attığı adımları desteklediğini belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz