4.Kent sorunları sempozyumu "kentleşemeyen Adana"

4.Kent sorunları sempozyumu "kentleşemeyen Adana"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Adana İl Koordinasyon Kurulu tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen, "Adana Kent Sorunları Sempozyumu" başladı... Sempozyumun teması "Kentleşemeyen Adana".

4. Kent Sorunları Sempozyumunda, Adana'nın sorunları bir kez daha değerlendirildi.

"Kentleşemeyen Adana" teması ile gerçekleştirilen sempozyumda, Adana'nın artan motorlu araç trafiği ile araç öncelikli kent merkezi olmasından gürültü, görüntü ve hava kirliliğine, plansız yerleşimden yetersiz ulaşım ve altyapıya kadar tüm sorunlar tartışmaya açıldı.

EMİN KORAMAZ - TMOBB YÖNETİM KURULU BAŞKANI: "ADANA'DA YAPILAN KENT SEMPOZYUMUNUN, ADANANIN FOTOĞRAFINI ÇEKECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ. ÜLKEDEKİ TÜM KENTLERDE OLDUĞU GİBİ ADANANIN DA BİRİKMİŞ ALT YAPI SORUNLARI VAR ÇEVRE SORUNLARI VAR KÜLTÜREL SORUNLARI VAR. BU SEMPOZYUM İLK DEFA YAPILMIYOR. 4. SÜ. KONUNUN TÜM TARAFLARINI BİR ARAYA GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ. BİZLER İÇERİSİNDE KENT SAKİNLERİNİN BARIŞ İÇERİSİNDE HUZUR İÇERİSİNDE TÜM ALT YAPI HİZMETLERİNE KÜLTÜREL EĞİTİM HİZMETLERİNE EŞİT NİTELİKLİ BİR ŞEKİLE ULAŞABİLECEĞİ KENTLERİN YAŞAMA GEÇİRİLMESİNİ SAVUNUYORUZ. BİZİM MESLEK UYGULAMA ALANLARIMIZ DA DOĞRUDAN KENT ALANLARI İLE İLGİLİ. KENTİN SANAYİSİNDE TARIMINDA İMARINDA YAPILAŞMASINDA ETKİN MESLEK DİSİPLİNLERİYİZ. "

Meslek Odaları ve Sivil Toplum örgütlerinin temsilcileri ile siyasi parti ve dernek temsilcileri başta olmak üzere akademiysen ve üniversite öğrencilerinin de ilgi gösterdiği sempozyumda "Enerji ve Sanayii", "Kent ve Çevre", "Kent Yaşamı ve Ekoloji", "Tarihi Çevre, Koruma ve Değişim", "Planlama ve Kentleşme", " Kent Kültürü ve Kent Sosyolojisi", "Ulaşım Altyapı ve Mühendislik", konu başlıkları olarak belirlendi.

Kır-Kent Yaşam Bütünlüğünde 6360 sayılı Büyükşehir yasası hakkında konuşan Prof.Dr. Bülent Gülçubuk ise büyükşehir yasasının ciddi uyarılar verdiğine ve acil önlem alınması gerektiğine dikkat çekti.

"PROF.DR. BÜLENT GÜLÇUBUK - ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ TARIM EKONOMİSİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ: "ŞİMDİ BELEDİYELER AÇISINDAN BAKARSAK HER NE KADAR BELEDİYELERİN BÜTÇEDEN ALDIĞI PAY ARTSA DA HİZMET SINIRLARI ÇOK DAHA ARTTI. BU İKİSİ ARASINDA BİR DENGESİZLİK VAR. ÖRNEĞİN ADANA'DA BAKACAK OLURSAK ADANA'NIN EN UZAK KIRSAL YERLEŞİM YERİ 250-300 KM. BELEDİYE KENTTE NE VARSA ORAYA DA GÖTÜRMEK ZORUNDA. BURADA ANA KONUMUZ KENTLEŞEMEYEN ADANA AMA BİR YANDAN DA KIRSALA HİZMET GÖTÜREMEYEN ADANA DA KARŞIMIZA ÇIKABİLİR. YAŞAM MALİYETİ AÇISINDAN BELEDİYENİN HİZMET MALİYETİ AÇISINDAN. BU AÇIDAN BAKTIĞIMIZ ZAMAN KENDİ İÇİNDE BİRÇOK KARMAŞIKLIĞA YOL AÇAN BİR BÜYÜKŞEHİR YASASI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ. BİR ŞEY DAHA VURGULAMAK GEREKİRSE BİR DE BELEDİYELERE ARTIK KENDİLERİNİN ÜZERİNDE OLMAYAN BİRÇOK SORUMLULUK VAR. İKLİM DEĞŞİKLİĞİNDEN TUTUN SU KAYNAKLARININ YÖNETİMİNE KADAR GIDA GÜVENCESİNDEN TUTUN GÖÇMEN MÜLTECİLERİN KARINLARININ DOYURULMASINA KADAR BELEDİYELER ÜZERİNDE DAHA FAZLA SORUMLULUK HİSSEDECEK. BU DA DAHA FAZLA KAYNAK ÜRETMEK DEMEK Kİ BELEDİYELERİ ZORDA BIRAKABİLİR. YANİ GELECEK EĞER BUGÜNDEN CİDDİ ÖNLEMLER ALINMAZSA BÜYÜKŞEHİR YASASI CİDDİ UYARILAR VERİYOR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz