ABD, Petrol ihracatında, 2019'da Suudi Arabistan'ı geçecek

ABD, Petrol ihracatında, 2019'da Suudi Arabistan'ı geçecek

Riyad ile yarışta Washington'ın şansı artıyor... Amerika Birleşik Devletleri'nin, petrol ihracatında, 2019 yılında Suudi Arabistan'ı geçeceği belirtildi.. Teksas'ta başlayan kaya petrolü üretiminin, "Amerika Birleşik Devletleri'nin dünya çapındaki kendi enerji hâkimiyeti çağını başlattığı" vurgulandı.

Times gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin, 2019 yılı içinde dünyanın en büyük petrol ve petrol ürünleri ihracatçısı olma özelliğini, bu unvanı 70 yıldır elinde bulunduran Suudi Arabistan'ın elinden alacağını belirtti.

Bir araştırma şirketinin tahminlerine göre, "çok kısa bir süre öncesine kadar akıllara bile gelmeyecek" bu değişim 2019 içinde gerçekleşecek.

Teknolojinin gelişmesiyle Teksas'ta başlayan kaya petrolü üretiminin, "Amerika Birleşik Devletleri'nin dünya çapındaki kendi enerji hâkimiyeti çağını başlattığı" vurgulandı.

Teksas'tan ham petrol ihracatının artmasıyla büyüyen küresel petrol arzının, Rus ve Suudi ekonomilerini zayıflattığı ve bu ülkelerin fiyatların düşmesini engellemek için üretimlerini kısmak zorunda kaldıkları kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri, günde 3 milyon varil ham petrol ve 5 milyon varil sıvı doğalgaz ve diğer ürünleri ihraç ediyor.

Geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri'nin ihracatının günde 2 milyon varil arttığı, bu yıl da, günde 1 milyon varil büyüyerek Suudi Arabistan'ı geçeceği vurgulanıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz