İngiltere'de yapılan araştırmanın sonuçları

İngiltere'de yapılan araştırmanın sonuçları

Hava kirliliği sigaradan fazla öldürüyor... İngiltere'da yapılan bir araştırma, 2015 yılında hava kirliliği yüzünden 8,8 milyon kişinin hayatını kaybettiğini ortaya koydu... Sigaranın ise her yıl 7 milyona yakın insanın ölümüne yol açtığı belirlendi.


İngiltere’de yayınlanan bir bilimsel araştırma, hava kirliliğinin her yıl dünyada sigaradan daha fazla ölüme yol açtığını ortaya koydu.

Avrupa Kalp Araştırmaları Dergisi'nde çıkan bilimsel araştırmaya göre, 2015 yılında hava kirliliği yüzünden 8,8 milyon kişi hayatını kaybetti. Daha önce bu rakamın 4,5 milyon civarında olduğu tahmininde bulunulmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, sigara her yıl 7 milyona yakın insanın hayatını kaybetmesine yol açıyor.

Avrupa’da da, her yıl hava kirliliği yüzünden 790 bin kişi hayatını kaybediyor. Avrupa'da hava kirliliği yüzünden ölenlerin yüzde 40 ila 80 arasındaki bölümü, kalp ve damar hastalıkları bağlantılı sorunlar yüzünden yaşama erken veda ediyor.

Araştırmaya göre, hava kirliliğinin önüne geçilmesi bu ölümlerin yüzde 55 azaltılmasına olanak sağlayacak.

Raporu kaleme alan bilim adamlarından Alman profesör Jos Lelieveld, Avrupa’da fosil yakıtların kullanımının acil olarak Paris İklim Sözleşmesine uygun olarak düşürülmesi çağrısında bulundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz