Etiyopya'daki uçak kazası

Etiyopya'daki uçak kazası

Amerikan havacılık devi Boeing, tarihinin en büyük kriziyle karşı karşıya. Etiyopya’da 157 kişinin öldüğü uçak kazasının ardından onlarca ülke ve havayolu şirketi "737 Max" kullanımını yasakladı. Düşen uçakların güvenli olduğunu savunan Boeing, peş peşe alınan kararlar sonrası geri adım atmak zorunda kaldı.


Amerikan merkezli havacılık devi Boeing, yaklaşık iki yıldır piyasada olan ‘737-Max’ tipi yolcu uçaklarının Endonezya ve Etiyopya'da yere çakılması sonrası zor günler yaşıyor.

Toplamda 346 kişinin hayatını kaybettiği kazaların ardından onlarca ülke ve havayolu şirketi "737 Max" kullanımını yasakladı.

Boeing'e son darbe kendi ülkesinden geldi.

Amerikan Başkanı Trump ve Amerikan Federal Sivil Havacılık Kurumu, "737 Max" uçuşlarının durdurulması kararı aldı.

Trump, "Bu konuyu şansa bırakmak istemedim. Amerikan halkının ve herkesin güvenliği en önemli önceliğimizdir. Umarım Boeing kısa zamanda yanıtlarını hazırlar, ancak o zamana kadar uçakları yerde olacak" ifadelerini kullandı.

Düşen uçakların güvenli olduğu tezini savunan Boeing, peş peşe alınan kararlar sonrası modelin dünya genelindeki tüm uçuşlarının durdurulmasını tavsiye etmek zorunda kaldı.

Etiyopya Havayolları’na air uçağın 10 Mart’ta düşüşünden beri şirketin borsadaki hisseleri yaklaşık 50 milyar dolar değer kaybetti.

Bu rakam, şirketin piyasa değeri olan 220 milyar dolar seviyesinin hemen hemen 4’te 1’i anlamına geliyor.

Şirket, çeşitli ülkelerin Max serisi uçaklar için yaptığı 5 binin üzerindeki siparişin de iptal edilmesi riskiyle karşı karşıya.

Yazılımı sorunlu olduğu iddia edilen uçaklarla ilgili açılacak davaların da, Boeing'i zor durumlara düşürebileceği değerlendiriliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz