BBC hakkındaki suçlamalar dikkate alındı

BBC hakkındaki suçlamalar dikkate alındı

İngiltere'de Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu, yayın kuruluşu BBC hakkındaki şikayetler üzerine harekete geçti... Komisyon, kadın çalışanlarına, aynı işi yapan erkek çalışanlarına kıyasla daha az maaş ödemekle suçlanan BBC hakkında soruşturma başlattı.


İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yönelik şikayetler bitmek bilmiyor...

Kuruluş bu kez de, kadınlara maaşlar konusunda ayrımcılık yaptığı suçlamasıyla gündemde...

Suçlama, BBC Çin Editörü Carrie Gracie'nin, erkek editörlerle aynı ücreti almadığı gerekçesiyle istifa etmesinin ardından gelmişti.

Bunun üzerine harekete geçen Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu, "Elimizdeki kanıtlar, BBC'deki kadınların erkeklerinkine benzer işlerde çalıştığı halde erkeklere kıyasla daha az maaş aldığını gösteriyor. Bu kabul edilemez" açıklamasıyla konuyu araştırmaya başladı.

BBC'nin ödeme uygulamaları konusunda yeni bir reform programı için çalıştığını belirten Komisyon, kanunsuz bir ödeme ayrımcılığının bir süreden beri yapıldığını, geçmiş uygulamaların da inceleneceğini duyurdu.

Komisyon, maaş farklarının cinsiyet ayrılığı nedeniyle mi, eğer öyleyse bunun doğrudan mı yoksa dolaylı cinsiyet ayrımcılığı mı olduğunu araştıracak.

Araştırmanın 2019 sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz