Bakan Akar'dan F-35 açıklaması

Bakan Akar'dan F-35 açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı, Rusya'dan alınması planlanan S-400'lerden vazgeçilmesi durumunda F-35'leri Türkiye'ye verebileceğini açıklamıştı... Pentagon'a cevap Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan geldi... Akar, "Birtakım açıklamalar olmasına rağmen F-35 tedarik süreci şu anda normal işliyor.Kasım'da uçakların Malatya'ya gelmesini bekliyoruz" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı, F-35 ve Patriotların tedarikine ilişkin Türkiye ile yapılan görüşmelere bir şartla devam edeceklerini duyurmuştu.

Hafta başında Pentagon Sözcüsü Charles E. Summers , Türkiye'nin S-400'lerden vazgeçmesi halinde müzakereleri sürdüreceklerini ve yeni nesil savaş uçağı F-35'leri Türkiye'ye vereceklerini açıklamıştı.

Konu ile ilgili açıklama Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan geldi. ''Birtakım açıklamalar olmasına rağmen F-35 şu anda normal işliyor görünüyor. Bizim pilotlarımız, bakım personelimiz ABD'de eğitim almaya devam ediyor. Kasım'da uçakların Malatya'ya gelmesini bekliyoruz. Bununla ilgili Malatya'daki altyapı hazırlıklarımız tamamlandı." dedi.

Bakan Akar, S-400 hava ve füze savunma sisteminin tedarikine ilişkin Türkiye'nin pozisyonunun çok açık olduğunu belirtti. Akar, Türkiye’nin çok ciddi füze ve hava tehdit ve tehlikesi altında olduğunu da sözlerine ekledi...

Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile imzalanan metine ilişkin de konuşan Akar, "Bu metin buradaki işlerimizi biraz daha belirgin hale getirdi. Devriyelerin önü açıldı. Müşterek bir koordinasyon merkezi üzerinde çalışıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz