En yaşanabilir kentler listesi açıklandı

En yaşanabilir kentler listesi açıklandı

2019 Yaşam Kalitesi İndeksi açıklandı... Son 10 yıldır listenin ilk sırasında yer alan Viyana yine birinci oldu... En yaşanabilir kent Viyana'yı, İsviçre'nin Zürih kenti takip etti... Almanya'nın Münih, Kanada'nın Vancouver ve Yeni Zelanda'nın Auckland kentleri de üçüncülüğü paylaştı. Dört basamak yükselen İstanbul ise 130. sıraya çıktı.

Avusturya'nın başkenti Viyana, 2019 Küresel Yaşam Kalitesi İndeksi'nde birinciliğini korudu.

Son 10 yıldır listenin ilk sırasında yer alan Viyana, danışmanlık şirketi Mercer’in yaptığı son ‘yaşam kalitesi’ araştırmasına göre yine dünyanın en yaşanabilir kenti oldu.

Viyana'yı İsviçre'nin Zürih kenti takip etti, Almanya'nın Münih, Kanada'nın Vancouver ve Yeni Zelanda'nın Auckland kentleri de üçüncülüğü paylaştı.

İlk 10 sıranın 6'sını İsviçre ve Almanya'dan üçer kent oluşturdu. Yaşam şartları açısından en kaliteli kıta da, Avrupa olarak belirlendi.

İstanbul ise bir önceki yıla göre 4 basamak yükselerek 130'uncu oldu.

Raporda, listenin en sonunda yer almasına rağmen, Irak'ın başkenti Bağdat'ta güvenlik ve sağlık hizmetleri açısından önemli gelişmeler sağlandığı vurgulandı.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui 230, 4 yıldır savaşın pençesindeki Yemen'in başkenti Sana ise sondan üçüncü olarak 229'uncu sırada yer aldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz