ABD'de Hollywood yıldızlarının da karıştığı skandal

ABD'de Hollywood yıldızlarının da karıştığı skandal

Amerika Birleşik Devletleri'de, dünyaca tanınmış üniversitelerin karıştığı bir skandal ortaya çıkarıldı... Bazı ünlü kişilerin, çocuklarını seçkin üniversitelere sokabilmek için milyonlarca dolar rüşvet verdiği ileri sürüldü... Yaklaşık 50 kişinin adının geçtiği skandala bir danışmanlık şirketinin aracılık ettiği belirtildi..

Amerika Birleşik Devletleri'nde, aralarında Hollywood yıldızlarının da bulunduğu 50 kişi, çocuklarının ülkenin seçkin üniversitelerinde eğitim almalarını sağlamak için milyonlarca dolar rüşvet vermekle suçlanıyor.

Federal savcıları harekete geçiren skandalda ünlüler, genel müdürler ve zengin Amerikalılar, çocuklarını Yale, Stanford ve Georgetown gibi ülkenin en prestijli üniversitelerine gönderebilmek için rüşvet verdi.

Boston eyaleti federal mahkeme kayıtlarına göre, 2011-2019 döneminde 50 kişi, çocuklarının dünyaca ünlü bu okullara kabul edilmesi için danışmanlık firmasına toplam 25 milyon dolar ödeme yaptı.

Ailelerin ödemeleriyle okul koçlarına rüşvet veren danışmanlık şirketi, aslında sporcu olmayan öğrencilere sahte profiller hazırlayarak, onların okullara sporcu kadrosundan girmelerini sağladı.

Ayrıca danışmanlık şirketinin üniversiteye giriş sınavını yapan yöneticilere de rüşvet vererek, öğrencilerin yerine sınava başka kişileri soktuğu belirlendi.

Rüşvet skandalında adı geçen ünlüler arasında Mossimo Giannulli, Felicity Huffman, Jane Buckingham, Douglas Hodge, Manuel Henriquez, Gordon Caplan gibi isimler de yer alıyor...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz