Jülide Gülizar, 8 yıl önce bugün hayatını kaybetti

Jülide Gülizar, 8 yıl önce bugün hayatını kaybetti

Türkiye'nin ilk kadın spikeri, yazar, eğitimci Jülide Gülizar, 8 yıl önce bugün hayatını kaybetti... Geride ise başardığı pek çok ilki, özenle yetiştirdiği öğrencilerini bıraktı.. Gülizar'ın o dolu dolu geçen yaşamından birkaç kesit getiriyoruz ekranlara..

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Gülizar, Avukatlık mesleği yerine radyo ve televizyonculuğa gönül vermişti.

55 yılık meslek yaşamına Ankara radyosunda haber spikeri olarak başlayan Gülizar,

Radyodaki sesiyle gönüllerde taht kurdu. Jülide Gülizar, TRT, 1968 yılında yayına başladığında bu kez kameraların karşısına geçti.

Radyo ve televizyonda bir kadın olarak "açık havada haber okumak", "naklen yayın" ve "röportaj" gibi bir çok ilke imza attı.

Aynı zamanda eğitmen olan Gülizar, genç kuşaklara örnek olarak geçirdiği yaşamında, pek çok kişiyi de radyo ve televizyonlara kazandırdı.

TRT'den 1982 yılında emekliye ayrıldı ama mesleğinden kopmadı; Çok sayıda ajans ve yayın kuruluşunda çalıştı.

1997 yılında kurulan Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesinde de dersler veren Gülizar, kuruluşu sırasında hazır bulunduğu Kanal B televizyonunda da çalıştı.

"Dil Yarası" ve "Bir Ankara Masalı" programlarının yapımcısı ve sunucusu olan Gülizar, aynı zamanda Kanal B eğitim dairesinde haber spikerlerinin eğitimini üstlendi.

Hastalığına dek sürdürdüğü meslek yaşamına bir çok ödülü de sığdıran Jülide Gülizar'ın yayınlanmış 11 kitabı bulunuyor..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz