Avrupa parlamentosu'ndan Türkiye kararı

Avrupa parlamentosu'ndan Türkiye kararı

Avrupa Parlamentosu, Türkiye raporunu oy çokluğu ile kabul etti. Rapor, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki katılım müzakerelerinin askıya alınmasını da içeriyor. Böylelikle Avrupa Parlamentosu, ilk kez, üyelik sürecindeki bir aday ülkeyle müzakerelerin askıya alınmasını önerdi. Karara Türkiye'den sert tepkiler geldi.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki katılım müzakerelerinin askıya alınmasını öneren rapora ilişkin görüşmeler Avrupa Parlamentosunda yapıldı.

Oturumda konuşan Türkiye Raportörü Kati Piri, Ankara ile ilişkilerde tüm kırmızı çizgilerin aşıldığını söyledi, müzakere sürecinin askıya alınması çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Johannes Hahn ise mevcut durumda yeni müzakere başlığı açılmasının mümkün olmadığını belirtti.

Konuşmaların ardından Genel Kurul'da yapılan oylamada Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki katılım müzakerelerinin askıya alınmasına ilişkin rapor oy çokluğuyla kabul edildi.

Raporda, Türkiye ile ilişkilerin "etkin bir ortaklık kapsamında yeniden tanımlanması" da istendi..

Avrupa Parlamentosu raporunda, Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin ise insan hakları ve temel haklara saygı koşuluna bağlanmasını talep edildi.

Müzakereleri askıya alma, sadece Avrupa Birliği Konseyi'nin yetkisinde olduğu için Avrupa Parlamentosu'nun kabul ettiği raporun bağlayıcı niteliği bulunmuyor.

Avrupa Parlamentosu'nun raporuna Türkiye'den tepkiler gecikmedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, raporun Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini baltalama teşebbüsü olduğunu belirtti..

Kalın, "tek taraflı ve objektiflikten uzak bu karar, bizim açımızdan yok hükmündedir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı kararla ilgili yaptığı açıklamada, Sözkonusu kararın hiçbir anlam ifade etmediğini vurguladı. Avrupa Parlamentosu'nun tutumunu tek taraflı ve objektiflikten uzak olduğu kaydetti.

Açıklamada, Avrupa Parlamentosu’ndan vize serbestisi ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gibi hedeflerde yapıcı rol üstlenmesinin beklendiğini aktarıldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Ömer Çelik ise kararın, değersiz, hükümsüz ve itibarsız olduğunu ifade etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz