İngiltere, AB'den "anlaşmasız ayrılığa" hayır dedi

İngiltere, AB'den "anlaşmasız ayrılığa" hayır dedi

Brexit bilmecesi devam ediyor. İngiliz Parlamentosu, önceki günki oylamada reddettiği yeni Brexit anlaşmasının ardından, anlaşmasız ayrılığa da hayır dedi. Brexit'te sorumluluğu parlamentoya atan Başbakan Theresa May, ayrılığın uzun süreli ertelenebileceğini belirtti.

2 gün önce Avrupa birliği ile uzlaşılan yeni Brexit anlaşmasını reddeden İngiliz Parlamentosu, anlaşmasız ayrılığa da hayır dedi.

Hükümetin, Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılığı seçenek olarak sunan önergesi, oylamayla "anlaşmasız ayrılığa her koşulda ret" şeklinde değiştirildi.

Günün ilk yenilgisini önergesinin değiştirilmesiyle yaşayan Başbakan Theresa May, bir darbe de, desteklemediği anlaşmasız ayrılığı her koşulda reddeden teklifin 308’e karşı 312 oyla kabul edilmesiyle aldı.

İngiliz Parlamentosu'nun aldığı kararla İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış süreci arap saçına döndü.

Oylamanın ardından birlikten ayrılma tarihinin ertelenebileceğini açıklayan May, Brexit konusunda çözümün parlamentonun sorumluluğunda olduğunu kaydetti.

Parlamento'da Brexit mesaisi bugün de devam edecek. Brexit tarihinin ertelenmesine ilişkin önerge, görüşülülüp oylamaya sunulacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz