Etiyopya'daki facia'nın ardından

Etiyopya'daki facia'nın ardından

Etiyopya'da, 157 kişiye mezar olan uçak faciasından geriye, dev bir bilinmezlik kaldı... Etiyopya Havayollarına ait uçağın düşüşünden hemen önce, arka kısmından duman yükseldiği ileri sürüldü. 5 ayda 2'nci kazasını yaşaması ile tartışmaya açılan Boeing 737 Max 8 tipi uçağın, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu dünya genelinde 21 ülkede uçuşları yasaklandı.


Tüm dünya, Etiyopya ile birlikte, 157 kaybına ağlıyor...

Ulusal yas ilan edilen facia sonrası acısını paylaşmak için Etiyopya'ya taziye mesajı yağdı...

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, kuruluş personeli 21 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladığı kazada, halen, mürettebatın kimlikleri ve düşüş nedeni belirsizliğini koruyor.

Görgü tanıkları, Etiyopya Havayolları'na ait uçağın arka kısmından düşmeden hemen önce duman yükseldiğini ileri sürdü. İddiaya göre uçak, havada iki kez daire çizdikten sonra çakıldı.

Bilinmezliğe ise bulunan karakutunun incelenmesi ile son verilecek.

Boeing 737 Max 8 tipi uçağın son 5 ayda karıştığı 2'nci kaza ile birlikte Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkede uçuşlar iptal edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Etiyopya'da düşen Boeing 737 Max 8 ve Max 9 tipi uçakların seferlerini ikinci bir karara kadar durdurduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği ise Boeing 737 MAX tipi uçaklara uçuş yasağı getirdi.

ABD havacılık şirketi Boeing ise müşterilerilerine teknik rehberlik hizmeti verilmeyeceğini duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, bazı ülkelerin hava sahalarını, Boeing 737 MAX 8 tipi uçaklara kapatma kararlarının anlayışla karşılandığı belirtildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz