Irak'tan IŞİD hamlesi

Irak'tan IŞİD hamlesi

Irak, Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'deki terör yapılanmasına "dur" demek için devrede... Bağdat yönetimi, IŞİD'lilerin tahliye edildiği sınırda tedbirleri arttırdı. Bölgede temaslarını sıklaştıran İran da, Irak ile ücretsiz vize anlaşması imzaladı. Suriye'deki savaşta ise 2018, çocuklar için en ölümcül yıl oldu. Geçen yıl tam BİN 106 çocuk çatışmalara kurban gitti.


Amerika Birleşik Devletleri destekli terör örgütü PYD/PKK'nın IŞİD'in son kalesine yönelik operasyonu, Irak'ı da harekete geçirdi.

Deyr ez-Zor'un Baguz köyünde süren çatışmalarda, IŞİD'e ait en büyük silah ve mühimmat deposunun imha edilmesi sonrası Bağdat yönetimi, Suriye sınırında tedbirleri, "güvenlik" gerekçesi ile arttırdı.

Anbar İl Meclisi, örgüt üyelerinin geçişini önlemek için olağanüstü tedbirlerin alındığını açıkladı. Kararın, 149 IŞİD'liye Washington yönetimi tarafından sahte pasaport verilmesi sonrası gelmesi dikkati çekti.

Ancak harekat, örgütün geri çekilmemesi nedeni ile yavaşlatıldı.

Şam yönetiminin müttefiki Tahran da, bölgede ilişkilerini sıkılaştırmak için tura çıktı. Bu kapsamda İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Başkent Bağdat'a gitti.

Ruhani, burada, mevkidaşı Berhem Salih ile bir araya geldi. Görüşmelerde iki ülke, petrol, ticaret, sağlık, ulaşım ve vize kolaylığı sağlanması konularında mutabakata vardı.

Ziyaret, Washington'ın yaptırımlarına ve yalnızlaştırma adımlarına karşı Tahran için bir başarı olarak görülüyor.

Suriye'de ise 8'inci yılındaki savaşın acı yüzü, UNICEF raporu ile ortaya koyuldu.

2018, çocuklar açısından en ölümcül yıl oldu. Geride kalan yılda tam BİN 106 çocuk, çatışmalarda hayatını kaybetti.

Bu, sayı, sonlandırılması için çalışmaların sürdüğü savaşta, şimdiye kadarki en yüksek yıllık sayı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz