Selçuk: "İstiklal Marşı'mız Milli Mutabakattır”

Selçuk: "İstiklal Marşı'mız Milli Mutabakattır”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstiklal Marşı'nın kabulünün yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuştu; Mehmet Akif Ersoy'un ustalığına vurgu yaptı, "Ancak, Akif böyle bir şiiri yazabilirdi" dedi....

"GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN, BU MARŞ BİZİM İNKILABIMIZI ANLATIR DEDİĞİ İSTİKLAL MARŞI'MIZ BİR YENİLENMEDİR. TÜRK DİLİNİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİDİR. TEFEKKÜRDÜR, RUHTUR, HEYECANDIR, ŞANLI MAZİMİZDİR.
HEYBETLİ KİMLİĞİMİZDİR, DİK BİR DURUŞTUR, MİLLİ BİR MUTABAKATTIR"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk İstiklal Marşı'nın Kabulü’nün 98.yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma programında konuştu. Ersoy'un usta şairliğini vurguladı.

"İSTİKLAL MARŞI'MIZ HER ŞAİRİN YAZABİLECEĞİ BİR METİN DEĞİLDİR ELBET. MİLLETİNİ TANIYAN, MİLLETİNİN DEĞERLERİYLE BÜTÜNLEŞMİŞ, SÖYLEDİKLERİNİ HAKİKATEN YAŞAYAN, SAMİMİ, FEDAKAR, AĞLAYAN-AĞLATAN HİSSEDEN BİR SANATÇI OLAN AKİF ANCAK BÖYLE BİR ŞİİRİ YAZABİLİRDİ."

Bakan Selçuk'un altını çizdiği bir diğer nokta Mehmet Akif Ersoy'un dönemini yakından takip etmesi ve yol gösterici olmasıydı.

"YAŞADIĞI DEVİRDE TOPLUMU ADIM ADIM VE TA DERİNDEN TAKİP ETMİŞ MİLLETİN DERDİNİ, SEVİNCİNİ, FELAKETLERİNİ EN ÖZLÜ İFADELERLE İFADE EDEREK, MİLLETİNE KALEMİYLE YAŞAMIYLA REHBERLİK EDEN, ZULMÜ ALKIŞLAYAMAM, ZALİMİ ASLA SEVEMEM DİYEN MEHMET AKİF, ESARETE İSYAN EDEN, MİLLETİYLE AĞLAYAN, MİLLETİYLE GÜLEN, DAVA, İMAN VE AKSİYON ADAMIDIR. "

Ziya Selçuk beraberindekilerle Mehmet Âkif Ersoy'un Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara'da ikamet ettiği ve İstiklâl Marşı başta olmak üzere çok sayıda şiirini yazdığı müze ev Taceddin Dergahı’nı da ziyaret etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz