ÇMO 2018 hava kirliliği raporu

ÇMO 2018 hava kirliliği raporu

Çevre Mühendisleri Odası'nın raporuna göre Türkiye'de en az 60 milyon kişi, yılın üçte ikisinde kirli hava soluyor... "Ya maske kullanacağız, ya da bu sorunu çözeceğiz" diyen Oda Başkanı Baran Bozoğlu, belediye başkan adaylarından somut projeler üretmelerini istedi.

" EN AZ 60 MİLYON VATANDAŞIMIZ KİRLİ HAVA SOLUMAKTADIR VE BU VATANDAŞLARIMIZ YILIN ÜÇTE İKİSİNDE BU KİRLİ HAVAYA MARUZ KALMAKTADIR. "

Çevre Mühendisleri Odası, 2018 yılı Hava Kirliliği raporunu açıkladı.

"NEFES ALMAK DIŞINDA BAŞKA BİR ŞANSIMIZ YOK. YANİ SUYUNUZ KİRLENİR, SUYU ARITARAK BİR ŞEKİLDE İÇME ŞANSINIZ OLABİLİR AMA HAVAYI YAŞADIĞINIZ BÖLGEDE EVİNİZDE ARITMANIZ VE ARITARAK NEFES ALMANIZ MÜMKÜN DEĞİL, YA MASKE KULLANCAĞIZ YA DA BU HAVA KİRLİLİĞİ PROBLEMİ ÇÖZÜLECEK BAŞKA BİR ALTERNATİFİMİZ YOK. "

Rapora göre büyükşehirler başta olmak üzere bir çok ilde hava kirliliği dünya sağlık örgütünün belirlediği değerlerin üzerinde...

"YILLIK ORTALAMALARINA BAKTIĞIMIZ ZAMAN TÜRKİYE'NİN TAMAMINDA PARTİKÜL MADDE YANİ TOZ PROBLEMİ OLDUĞUNU HALK SAĞLIĞINI TEHDİT ETTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİR. BU KENTLERİN BAŞINDA İZMİR, İSTANBUL, ANKARA, ADANA, KAHRAMANMARAŞ ELBİSTAN, ERZURUM, AĞRI, IĞDIR, BURSA, MERSİN, NİĞDE, ERZİNCAN, DENİZLİ, AFYON VE MUĞLA GELMEKTEDİR. "

Termik santrallerin bulunduğu bölgelerde hava kirliliğinin daha yoğun olduğu saptandı.

"MUĞLA YATAĞAN, AFŞİN ELBİSTAN, SOMA, ÇAN ZONGULTAN GİBİ BÖLGELERİMİZDE YOĞUN BİR KİRLİLİK OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ YANİ TERMİK SANTRALLERDEN KAYNAKLI KİRLİLİK ARTMAYA DEVAM EDİYOR. "

Son 15 yılda Avrupa'da hava kirliliği yüzde 14,2 azalırken, Türkiye'de yüzde 8,4 artış gösterdi.

"BELEDİYELERDEN, ÖZELLİKLE YARDIM KURULUŞLARINDAN, VAKIFLARDAN VATANDAŞLARIN ÖZELLİKLE KÖMÜR YARDIMI YAPMAK YERİNE DOĞALGAZ VE ELEKTRİK GİBİ ISINMA AMAÇLI KULLANACAKLARI YARDIMLARI YAPMALARINI TERCİH ETMELERİNİ İSTİYORUZ. "

Rapora göre İstanbul'da Göztepe, Sultangazi ve Başakşehir, Ankara'da Sıhhıye, Keçiören ve Demetevler, İzmir'de ise Bayraklı ve Bornova'da hava kirliliği tehlikeli boyutlarda.

"ARTVİN, ARDAHAN, GİRESUN, RİZE ARDEŞEN VE TUNCELİ BÖLGELERİNDE HAVA KİRLİLİĞİNİN DİĞER BÖLGELERE GÖRE DAHA AZ OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ. "

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, belediye başkan adaylarına da çağrı yaptı.

"HANGİ BÖLGEDE NE ZAMAN, HANGİ KOŞULLARDA VE HANGİ YOĞUNLUKTA YEŞİL ALAN YAPILACAKTIR, BUNU BÜTÜN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARININ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ ADAYLARININ DAHİL İFADE ETMESİ GEREKİYOR. TOPLU TAŞIMAYI GELİŞTİRECEĞİZ DEMEK YETERLİ DEĞİLDİR. TOPLU TAŞIMANIN HIZLI, KONFORLU VE UCUZ OLMASI GEREKİR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz