Bankaların el koyduğu konut sayısı artıyor

Bankaların el koyduğu konut sayısı artıyor

Geçim zorluğu çeken vatandaş borcunu ödeyemeyince, ipotek olarak gösterilen binlerce gayrimenkul, bankalarca haczedildi...19 bankanın elinde 15 bin 532 gayrimenkul bulunuyor...Üstelik değerleme aşamasında olduğu için henüz satışa çıkarılmayanlar, bu sayıya dahil değil...

Vatandaş geçim zorluğu çekiyor; borçlarını ödeyemiyor...

İpotek olarak gösterilen binlerce gayrimenkul de birer birer bankaların eline geçiyor.

"EKONOMİ KAZANAMAYINCA VATANDAŞ BORCUNU ÖDEYEMİYOR; İŞSİZLİK ARTIP SÜREKLİ GELİR DÜŞÜNCE İNSANLAR O TAKSİTLERİ ÖDEYEMİYORLAR. TÜRKİYE'DE 10 15 YILA YAYILAN KREDİLER VAR İNSANLARIN 10 15 YIL ÇÜNKÜ GÖRMESİ MÜMKÜN DEĞİL, İŞ İLİŞKİSİ KOPUNCA KREDİ TAKSİTLERİ DE ÖDEYEMİYOR BANKA TEDBİRİNİ KOYUYOR"

13’ü özel, üçü kamu ve üçü de katılım bankası olmak üzere 19 bankanın elinde satışa hazır 15 bin 532 gayrimenkul bulunuyor. Üstelik değerleme aşamasında olduğu için henüz satışa çıkarılmamış olanlar bu sayıya dahil değil...

"HER KONUTTA 4 KİŞİ OLSA 60 70 BİNLİK KASABA BÜKLÜĞÜNDE. DEMEK Kİ HENÜZ DAHA BANKALARIN ELİNDE SATIŞA ÇIKARILMAMIŞ ÇOK KONUT VAR ÇÜNKÜ TÜRKİYE'DE GENELDE BÖYLE SIKINTI VAR. "

Ödenemeyen ticari ve bireysel krediler nedeniyle konuttan fabrikaya, otelden düğün salonuna, kümesten bağ-bahçeye kadar binlerce gayrimenkul bankalara geçti; oran son bir yılda yüzde 17 arttı.

"BANKALARIN ELİNDE GİDEREK BİRİKİYOR BANKALAR DA ARTIK MÜTEAHHİTLER GİBİ KONUT SATICISI ARABA SATICISI DURUMUNA DÜŞÜYORLAR YAVAŞ YAVAŞ. KONUT PARA ETMEDİĞİ İÇİN ALIŞLAR DURDU. HEM KONUT FAZLASI VAR İHTİYAÇ OLANLAR DA BUNU ERTELEMEYE NAKİTTE KALMAYA DİKKAT EDİYORLAR."

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre inşaat, batık kredi oranı en yüksek olan sektörlerden biri...2018 başında inşaat sektöründe 5.9 milyar lira olan batık kredi 2019 Ocak ayında yüzde 118 artışla 12.9 milyar lirayı aştı.

" İNŞAATTA BATIK KREDİ ORANI YÜKSEK ÇÜNKÜ TÜRKİYE HEM SİYASETEN HEM EKONOMİK TERCİH OLARAK İNŞAATA ÇOK YÜKLENDİ BÜTÜN EKONOMİK KAYNAKLARI İNŞAATA YATIRDI BU ÇOK VERİMSİZ BİR ALANDI. BU ALANA YATIRILAN PARALAR ASLINDA DİĞER SEKTÖRLERDEN ÇEKİLDİ İNSANLAR FABRİKA YAPACAKKEN ÜRETİME SEVK EDİLECEKKEN EĞİTİME HARCAYACAKKEN BURALARA HARCADILAR VE BU HARCAMA HEMEN SONLANDIRILAMIYOR. DEVAM EDEN PROJELER VAR STOKLAR VAR ONLARI BİR KALEMDE SİLİP ATAMAYINCA YAVAŞ YAVAŞ ERİTMEYE ÇALIŞACAĞIZ VE BU OLAY BİRAZ DAHA DEVAM EDECEK. BU KREDİLER ÖDENENE KADAR BİZ BU YÜKÜ SIRTIMIZDAN ATANA KADAR BU DURUM DEVAM EDECEK."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz