Kadın emeği raporu yayımlandı

Kadın emeği raporu yayımlandı

İşsizlik sigortasına başvuran kadın sayısı yüzde 57 arttı...İş bulabilenlerin ise yüzde 41'i kayıt dışı çalışıyor...Bu nedenle 2018'de, 1 milyonun üzerinde kadın, hiçbir hakkını alamadan işten çıkartıldı...

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı Genel-İş Sendikası Kadın Emeği raporunu yayımladı.

"KADIN İŞSİZLİĞİ ÖNEMLİ BİR SORUN OLARAK KARŞIMIZDA."

Rapora göre; Kadın istihdam oranı Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde yüzde 45,9, Türkiye'de ise yüzde 28,9....Yani Türkiye'de her 10 kadından sadece 3'ü istihdam edildi; 20 milyondan fazla kadın çalışma hayatına dahil olamadı... Erkeklerde bu oran yüzde 65,1 olarak hesaplandı.

KADIN İSTİHDAM ORANI
AB: %45,9
OECD: %44,4
TÜRKİYE: %28,9

"2008 KRİZİNDEN İTİBAREN EN YÜKSEK KADIN İŞSİZLİĞİ ORANLARINA ULAŞMIŞ DURUMDA"

AB'de yüzde 7,9; OECD'de yüzde 5,6 olarak hesaplanan kadın işsizliği ortalaması, Türkiye'de resmi rakamlara göre yüzde 15'e ulaştı...İşsizlik sigortasına başvuran kadın sayısı da 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 57 arttı

KADIN İŞSİZLİĞİ
AB: %7,9
OECD: %5,6
TÜRKİYE: % 15

"KADINLARIN İŞSİZLİK SİGORTASINA BAŞVURU DA SON 1 YILDA YÜZDE 57 ARTTI. BU KADIN İŞSİZLİĞİNİN ARTTIĞINI ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMLERDE KADIN İŞSİZLİĞİNİN ARTACAĞI ANLAMINA GELİYOR."

Türkiye'de İş bulabilen kadınların yüzde 41'i ise kayıt dışı çalışıyor...Bu nedenle, Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, 2018 yılında 1 milyonun üzerinde kadın hiçbir hakkını alamadan işten çıkartıldı.

KAYIT DIŞI: %41

"KADINLARIN DÜZENLİ KADROLU İŞTEN ZİYADE DÜZENSİZ PARÇA BAŞI GEÇİCİ ÇALIŞTIĞI BİLİNİYOR. DÜZENSİZ KADROSUZ GEÇİCİ İŞ ÇALIŞMA SAATİ BELLİ OLMAYAN FAZLA MESAİ ÜCRETİNİ ALIP ALAMAYACAĞI BELİRSİZ GÜVENCESİZ İSTİHDAMA YÖNELTİYOR, KADINLAR BU POZİSYONDA DAHA FAZLA ÇALIŞTIĞI İÇİN TÜM GÜVENCESİZLER KADINLAR İÇİN DAHA AÇIK HALE GELİYOR."

Uzmanlara göre, kayıtlı kadın istihdamının arttırılması için sosyal politika belgesinin güncellenmesi gerekiyor...

"HÜKÜMET KADININ AYRIMCILIĞA UYGULAYAMAYACAĞI TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ MODELİNDE, SOSYAL POLİTİKA BELGESİNİN DÜZENLEMESİ GEREKİYOR, İSTİHDAM SAĞLAMA KURUMU OLAN İŞKURUN BU İLKE VE POLİTİKALARINI GÖZDEN GEÇİRMESİ GEREKİYOR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz