Ücretli plastik poşette beyan tartışması

Ücretli plastik poşette beyan tartışması

Ücretli hale getirilen plastik poşetlerin, işletmeler tarafından beyan edilmesi zorunluluğu tartışmalara neden oldu. Bazı meslek odaları, sürenin erken olması nedeniyle işletmelerin zor durumda kaldığını savunuyor.

Plastik poşetlerin çevreye ve insan sağlığına zararının önüne geçmek amacıyla poşet kullanımının azaltılması amaçlanmış, yılbaşı itibariyle paralı plastik poşet uygulaması başlamıştı.

Artık alışveriş yapan tüketici, poşet almak isterse en az 25 kuruş ödemek zorunda... Yasa, plastik poşet satan işletmelere de çevrimiçi sistem ile satışlarını beyan etme zorunluluğu getirdi. Ancak bu zorunluluk, beyan tartışmasına neden oldu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, "satış noktalarında plastik poşet beyanı yapılabilir" diyor.Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği ise, poşet beyannamesinin satış noktasında değil üretici tarafından verilmesi gerektiğini savunuyor.

TESK'ten yapılan açıklamada, "Satış noktaları tarafından yapılacak beyanlarda plastik poşetin temin edildiği firma bilgisi, poşetin maliyeti, satılan plastik poşet adedi ve birim fiyatı yer alacak. Kar, bakanlık hesabına aktarılacak. Yani işletmelerin plastik poşet satışından herhangi bir karı olmayacak" denildi.

TÜRMOB'a göre ise, işletmelere getirilen beyan zorunluluğu, sürenin erken olması ve cezai yaptırımların yüksek olması nedeniyle işletmeleri zor durumda bırakıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz