"En büyük uluslararası tehdit" araştırması

"En büyük uluslararası tehdit" araştırması

Küresel ısınma, en önemli gündem maddesi olmayı sürdürüyor.. Dünya çapında yürütülen bir anket, iklim değişikliğinin en büyük uluslararası tehdit olarak görüldüğünü ortaya koydu. Ankette terörizm ve siber güvenlikle ilgili endişeler de, tehdit algılamaları arasında sayıldı.... Araştırma, Amerika Birleşik Devletleri'nin artan gücü ve etkisi ile ilgili endişelerin yükseldiğini de ortaya koydu.

Washington merkezli Pew Araştırma Merkezi'nin 26 ülkede yaptığı bir ankette, 13 ülkedeki katılımcılar en büyük tehdit olarak iklim değişikliğini gösterdiler.

Sekiz ülkede, IŞİD terörü en büyük tehlike olarak tanımlandı.... Japonya ve Güney Kore ise siber güvenliği en büyük tehdit olarak nitelendi..

Kuzey Kore'nin nükleer programı, küresel ekonomi, Çin'in artan gücü ve etkisi de, küresel tehdit algılamaları arasında yer aldı, ancak katılımcı ülkeler tarafından en büyük tehditlerden biri olarak sınıflandırılmadı.

27 bin 612 kişinin katıldığı ankette, iklim değişikliği endişelerinin çok keskin bir artış gösterdiği, hatta Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde çift haneli rakamlara ulaştığı görüldü.

Anket, Amerika Birleşik Devletleri'nin artan gücü ve etkisi ile ilgili endişelerin de yükseldiğini ortaya koydu.

Almanya'daki sağ popülist Almanya için Alternatif partisi dahil olmak üzere Avrupalı sağ popülist partileri destekleyenlerin, iklim değişikliğinin büyük bir tehdit olduğu fikrine şüpheci yaklaştıkları da belirlendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz