ABD ile İran arasında 40 yıl tartışması

ABD ile İran arasında 40 yıl tartışması

Amerika Birleşik Devletleri ile İran arasındaki gerginlik, 40'ıncı yıl polemiğiyle şiddetlendi. Başkan Trump, İslam Devrimi'nin yıldönümünü kutlayan Tahran yönetiminin sadece başarısızlık ürettiğini söyledi. Ülkenin Dışişleri Bakanı Zarif, Washinghton'un 40 yıldır kendilerini istikrarsızlaştırma girişimlerinin sonuçsuz kaldığını belirterek, asıl başarısızlığın ABD'de olduğunu kaydetti. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı, Bolton ise İran'ı tehdit etti.

ABD ile İran arasındaki gerginlik, 40. yıl polemiğiyle alevlendi.

ABD Başkanı Donald Trump, 40. yıl dönümünü kutlayan İran yönetimi için sert değerlendirmelerde bulundu.

Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İran'daki rejim sadece 40 yıllık bir başarısızlık üretti. İran halkı daha parlak bir geleceği hak ediyor ifadesini kullandı.

İran kanadından yanıt ise Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'ten geldi.

Zarif, ABD'nin İran'ı kan ve servet yoluyla istikrarsızlaştırmada 40 yıllık başarısızlık elde ettiğini belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da Beyaz Saray'ın Twitter hesabından paylaşılan video mesajında İran yönetimini açık açık tehdit etti.

İran yönetiminin kutlayacak fazla yıl dönümünün kalmadığını söyleyen Bolton, İran'ın kendi halkını ve bölgesindeki ülkeleri "terörize" ettiğini de savundu.

İran karşıtlığı ile bilinen Bolton, önceki mesajlarında da İran yönetimini tehdit etmiş ve bu ülkeye karşı tüm seçeneklerin masada olduğunu söylemişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz