Kartal'da yıkımı süren riskli binalar

Kartal'da yıkımı süren riskli binalar

Kartal'da çökme riski bulunan 8 binanın yıkım çalışmaları sürerken, mağduriyetin nasıl giderileceği hala bilinmiyor... Kaçak yapıların denetlenmesinin devletin sorumluluğunda olduğunu söyleyen uzmanlara göre; binalar ruhsatsız da olsa hak sahiplerinin mahkeme yoluyla tazminat alması mümkün...

İstanbul Kartal'daki riskli 8 binanın yıkımı sürerken bina sakinlerinin maddi zararının nasıl karşılanacağı merak konusu...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu konuda kiradan taşınmaya kadar her türlü desteğin verileceğini açıklamıştı.. Ancak evlerin yıkılmasıyla oluşacak mağduriyetlerin nasıl giderileceği hala bilinmiyor..

Uzmanlara göre zarar karşılanırken, iki seçenek var...

Tapu Kadastrolular Derneği İkinci Başkanı Avukat Yasin Özkan, "eğer yıkılan yapı iskanlı ve ruhsatlıysa tazminat yolu açık" diyor...

" İSKANLI BİNALARLA İLGİLİ TAZMİNAT YOLLARI HER ZAMAN İÇİN YAPAN MÜTEAHHİTE KARŞI BELEDİYEYE KARŞI İDARİ DAVA YOLU MÜMKÜN "

Yıkılan bina ruhsatsız ise süreç daha farklı işliyor...

"KAÇAK BİNALARLA İLGİLİ YARGITAYIN RUHSAT VE PROJESİNE AYKIRI YAPILAN BİNALARIN KORUNMASI GEREKLİ HİÇ BİR HUKUKİ YARAR YOKTUR DİYE GENEL KURUL KARARI VAR ADLİ MAHKEMELERDE DAVA YOLUYLA KAÇAK BİNALARIN HAK ARAMALARI ÇOK ZOR GÖZÜKÜYOR..."

Özkan, 1999 Gölcük depreminden sonra verilen ve emsal oluşturan kararlara göre devletin kaçak yapıları denetlemekle sorumlu olduğuna dikkati çekiyor...

"99 DEPREMİNDE EMSAL KARARLAR OLUŞTU DEVAMINDA AİHMDEN EMSAL KARARLAR VAR... DEVLETİN DENETİM YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YETERİNCE YERİNE GETİRMEDİĞİNDEN BAHİSLE İDARİ YOLLARLA HAKLARINI ARAYABİLİRLER TAZMİNAT DAVALARI AÇABİLİRLER DAVALARI REDDEDİLİRSE EMSAL KARARLARI KULLANARAK AİHM YE BAŞVURARAK TAZMİNAT ALABİLİRLER"

Yani şu an yıkımına devam edilen binalardaki hak sahipleri tazminat alabilecek...

"YIKIMINA DEVAM EDİLEN APARTMANLARLA ALAKALI ŞU YOL SÖZKONUSU BURDA DEVLET DENETİM YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YERİNE GETİRMEDİĞİNDEN İÇİNDE HAYATINI KAYBEDENLERİN YAKINLARI DEVLET ALEYHİNE TAZMİNAT DAVASI AÇARAK TAZMİN HAKLARINI ALABİLİRLER 3 KAT KAÇAK DA OLSA BU KAÇAĞI YAPTIRMAMASI GEREKEN DENETLEMESİ GEREKEN BELEDİYE VE BAKANLIK, GÖZ YUMDUĞUNDAN İDARİ ANLAMDA SORUMLULUKLARI SÖZ KONUSU"

Peki, riskli kaçak binalar imar barışından faydalanarak ruhsat aldığında süreç nasıl işliyor?

"PEK ÇOK BUNA BENZER KAÇAK YAPILAN BİNALARDA İMAR BARIŞINDA FAYDALANILDI VE İSKAN BELGELERİ ALINDI ... DEVLET ASLINDA YASAL MEVZUATA AYKIRI OLAN ÇÜRÜK BİNALARA İSKAN VEREREK VATANDAŞI BURDA OTURMAYA TEŞVİK EDİYOR BURDA DA İLERDE OLABİLECEK BİR ÇÖKME OLAYLARINDA DEVLETE TAZMİNAT MÜRACATLARI OLABİLİR "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz