Madencilik düzenlemesi genel kurul'da

Madencilik düzenlemesi genel kurul'da

Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun mesaisine bu hafta da devam edecek... Görüşmeleri süren ve 52 maddeden oluşan madencilik düzenlemesinin, bu hafta Genel Kurul'dan geçmesi bekleniyor...

Meclis, Türkiye'deki madencilik faaliyetlerinin geliştirilmesi ve madenlerden elde edilen katma değerin ülke içinde kalması, akaryakıt kaçakçılığına yüksek cezalar verilmesi gibi düzenlemeleri içeren teklifi görüşmeye devam edecek.

Genel Kurul, 52 maddelik Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'ni 11. maddeden itibaren görüşecek.

İki bölümden oluşan teklife göre, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün yurt dışında faaliyet göstermek üzere kuracağı şirketlerin arama ve araştırma faaliyetleri dışında işletme faaliyetinde de bulunmasına imkan tanınacak.

Ruhsat sahalarında ruhsat sahibi veya diğer gerçek, tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları ancak Bakanlık tarafından uygun görülmesi halinde ticari veya sınai faaliyette bulunabilecek.

Altın, gümüş ve platin hariç diğer madenlerin yurt içindeki entegre tesislerde metal hale getirilmesi durumunda devlet hakkının yüzde 75'i alınmayacak.

Tüm yerli ham petrol üreticileri teşvik edilecek. Yerli üreticilerin Türkiye'de petrol arama ve üretim konularında daha çok yatırım yapmaları sağlanacak.

Ayrıca akaryakıt kaçakçılığı kapsamına giren fiillere yüksek cezalar verilecek.

52 maddelik madencilik düzenlemesinin görüşmeleri Genel Kurul'da sürerken bazı komisyon toplantıları da yapılacak.

Meclis Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Karma Komisyonu, 13 Şubat Çarşamba günü toplanacak.

Toplantıda, Kamu Denetçiliği Kurumu 2018 Raporu görüşülecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz