Hayvanları koruma kanununa ilişkin tartışma sürüyor

Hayvanları koruma kanununa ilişkin tartışma sürüyor

Mecliste bekleyen Hayvanları Koruma Kanununa ilişkin tartışma sürüyor...Can dostlarımızın sokakta özgürce dolaşmasını sağlayan 6'ıncı maddenin, yeni yasada yer almadığını söyleyen hayvan hakları savunucuları; "o madde, bizim kırmızı çizgimiz" diyor..

Hayvanlara yönelik şiddet olaylarının önüne geçebilmek için hazırlanan yasa taslağıyla ilgili tartışmalar sürüyor...

300'den fazla sivil toplum kuruluşunu temsilen kurulan Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu üyesi avukat Melike Özdemir Ballı, mevcut kanunda bulunan, ancak yeni yasa ile kaldırılması gündeme gelen 6. maddenin önemine vurgu yapıyor..

"HAYVANLARI KORUMA KANUNUMUZ MEVCUT, EN ÖNEMLİ MADDESİ 6. MADDE BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZ OLAN BİR MADDE HAYVANLARIN AŞILANDIKTAN KISIRLAŞTIRILDIKTAN SONRA ALINDIKLARI YERE GERİ BIRAKILMALARINI ESAS ALAN BİR MADDEDİR.. ONLAR MAHALLE SAKİNİMİZDİR MEVCUT KANUN DA BUNA YÖNELİKTİR VE BELEDİYELERİN SORUMLULUĞUNDADIR "

Ballı'ya göre, son bir aydır sokak hayvanlarının alehine eylemler ve söylemler arttı; nedeni ise sözkonusu 6. maddenin kaldırılmasına zemin hazırlamak

" BİR NEFRET VE LİNÇ KAPMANYALARI SÖZ KONUSU, BİZ HER ZAMAN DİYORUZ SOKAK KÖPEKLERİ KATİL DEĞİLDİR İNSANLARIN AKSİNE TASARLAYARAK İSTEYEREK ÖLDÜRMEZLER BİR SUÇLU VE CEZALANDIRILMASI GEREKEN SUJE KONUMUNDA GÖRÜLÜYOR SOKAK HAYVANLARINA YÖNELİK LİNÇ KAPMANYALARI MEVCUT KANUNUN 6.MADDESİNİN KALDIRILMASINA YÖNELİK GİRİŞİMLERİ MEŞRU BİR ZEMİN YARATMA ÇABASIDIR BİZCE..."

Hayvan hakları savunucularının hazırlanan yasa taslağına ilişkin başka endişeleri de var..

"TASLAK BİZE GÖSTERİLMEDİ BAŞLARDA GÜZEL BİR TASARI GELİYOR DENDİ ANCAK İŞİN MUTFAĞINDA OLMAYAN BÜROKRATLARIN KÖTÜ DÜZENLEMELER İÇEREN TASARI HAZIRLAYABİLECEĞİNİ BİLİYORUZ.. YENİ TASLAKTA CEZALARIN 2 YIL 1 AYIN ALTINDA KALAMSINDAN KORKUYORUZ ÇÜNKÜ ÖYLE OLURSA CAYDIRICI OLMAZ "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz