Amsterdam karayolu dev misafirini ağırladı

Amsterdam karayolu dev misafirini ağırladı

Amsterdam yolları, en büyük misafirini ağırladı... Dünyanın en eski Boeing 747 tipi uçağı, Hollanda'da karayolu ile taşınarak yeni evine kavuştu. Dev uçak, Türk iş insanının sahip olduğu Benelüks ülkelerindeki en büyük otelin bahçesine konuldu.


Dünyanın en büyük uçaklarından biri, Hollanda karayoluna misafir oldu.

Tam 170 ton ağırlığındaki Boeing 747-400 model uçağı, dev bir ekip çalışması ve uzaktan kumandayla yürütülen ağır nakliye aracı ile taşındı.

Amsterdam kentindeki taşıma sırasında, 12,5 kilometrelik güzergah trafiğe kapatıldı, yol üstünde bulunan direkler söküldü ve tabelalar çıkarıldı.

Taşıma sınunda uçağın yeni evi ise, Türk iş insanı Atilay Uslu ve Yıldıray Karaer'e ait, Benelüks ülkelerindeki en büyük otelin bahçesi oldu.

Uslu, tanıklık ettiği o anları heyecan içerisinde anlattı.

"TAM 57 TANE MANEVRA İLE İÇERİ GİRECEK. 9 ŞUBAT'TA BU İŞ OLACAK DİYE YOLA ÇIKTIK 1.5 YIL ÖNCE. BOEİNG'İN 50'NCİ YILINDA UÇAK BAHÇEMİZDE OLACAK DİYE."

Karaer de taşıma işleminin tüm dünyada bu kadar ilgi çekmesine şaşırdıklarını anlattı.

"BİZ İŞE BAŞLARKEN BU ŞEKİLDE BİR GÜNDEM OLACAĞIMIZDAN PEK HABERDAR DEĞİLDİK ASLINDA. İÇERİSİNDE YAPILMASI GEREKEN MODİFİKASYONLAR VAR. İYİLEŞTİRMELER VAR. EYLÜL AYINA KADAR BU ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK.

30 yıl yolcu taşıdıktan sonra son uçuşunu, KLM Havayolları ile yapan 71 metre uzunluğa, 65 metre kanat genişliğine ve 408 yolcu kapasitesine sahip uçak, kafe, kütüphane, müze ve 5-D uçuş simülatörü olarak hizmet verecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz