Çin Zulmü, Doğu Türkistan'ın sesini kesti

Çin Zulmü, Doğu Türkistan'ın sesini kesti

Uygur Türklerinin sesi, Ünlü halk ozanı Abdurrehim Heyit, Doğu Türkistan'da tutulduğu hapishanede hayatını kaybetti... Heyit'in 55 yaşında hayata gözlerini yumması, büyük tepki topladı... Uygur Türklerinin haklarına saygı talep eden Ankara, Pekin yönetimine "toplama kamplarını kapatma" çağrısı yaptı.


Çin'in Uygur Türklerine yönelik baskısının son kurbanı ünlü halk ozanı Abdurrehim Heyit oldu.

Bir bestesi yüzünden 2017'de Urumçi'de gözaltına alınan ve 8 yıl hapse mahkum edilen Heyit, hapishanedeki 2'nci yılında 55 yaşında hayatını kaybetti.

"Karşılaşınca" adlı halk türküsüyle bilinen ve Türkiye'de de konserler veren Heyit'in yaşamını yitirmesi ile Ankara, bir kez daha Pekin yönetimini, tartışmalı uygulamaları nedeni ile hedef aldı.

Doğu Türkistan'da kurduğu kamplarda yüz binlerce Uygur Müslümanını tutan Çin yönetimine hitaben açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, toplama kamplarının kapatılmasını talep etti.

İnsan hakları ihlalleri konusundaki tepkilerin dikkate alınmasını isteyen Bakanlık sözcüsü Hami Aksoy, Uygur Türklerinin haklarına saygı gösterilmesi çağrısı yaptı.

Heyit'in ölüm haberini "kaygı verici" olarak değerlendiren Uluslararası Af Örgütü de gözaltında ölen Uygur Türkleri hakkında ayrıntılı bilgi istedi.

Sincan Özerk Uygur Bölgesi'ndeki Çin uygulamaları, özellikle son iki yılda daha da ağırlaştı.

Bu duruma tepki gösterenler ise protestolarla sesini duyurmaya çalışıyor.

Tepkilerin adresi, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentindeki Çin Başkonsolosluğu oldu.

Türkiye ve Doğu Türkistan bayrakları ile Manhattan'daki binanın önünde toplananlar, pankartlar ve attıkları sloganlarla Uygur Türklerine yönelik baskıların bir an önce durdurulmasını istedi.

Bursa'da da Ulu Cami'de toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, hak ihallerine karşı çıktı.

"Zulme Karşı Duaya Kalk" sloganıyla bir araya gelen ve ellerinde Doğu Türkistan bayrakları bulunan yaklaşık 100 kişilik grup, Çin yönetimine tepki gösterdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz