Kartal'da çöken binada arama kurtarma çalışmaları sona erdi

Kartal'da çöken binada arama kurtarma çalışmaları sona erdi

İstanbul Kartal'daki binanın çökmesinin ardından başlatılan arama kurtarma çalışmaları sona erdi..İstanbul Valiliği; 21 kişinin hayatını kaybettiğini 14 kişinin yaralandığını açıkladı. Kriz merkezinde, çöken binadaki akrabalarından haber almak için bekleyen bir kişi ise kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

İstanbul Kartal'da 8 katlı binanın çökmesinin ardından başlatılan enkaz kaldırma ve arama kurtarma çalışmaları sona erdi.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, olayda 20 vatandaş ve bir Orta Asya kökenli misafirin hayatını kaybettiği, 76 saat süren arama kurtarma çalışmalarında 14 kişinin yaralı olarak kurtarıldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca bölgede riskli görülen 11 binadaki 135 hanenin güvenlik nedeniyle tahliye edildiği, buralarda ikamet edenler Valilikçe konaklama hizmeti sunulduğu vurgulandı.

Çöken binada akrabaları olduğu için oluşturulan kriz merkezinde bekleyen Zeki Kavak da kalp krizi geçirdi. Kavak yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, yaralıların tedavi süreciyle ilgili bilgi verdi.Demirhan'ın açıklamasında, 7 kişinin yoğun bakımda tedavi gördüğü, bunlardan 2'sinin durumunun ciddi ve ağır olduğu, yoğun bakımda tedavi edilen diğer 5 hastanın durumunun daha iyiye gittiği belirtildi.

Bu arada; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve yetkili savcı, çöken apartmanın çevresinde incelemelerde bulundu. Çöken Apartmanı'nın bitişiğinde yer alan ve risk nedeniyle yıkım kararı verilen 20 daireli Yunus Apartmanı'nın sakinleriyle, Bakan Kurum ve Vali Yerlikaya kriz merkezinin alt katındaki konferans salonunda toplantı yaptı.

"YIKILAN BİNANIN ETRAFINDAKİ 10 APARTMANIMIZDA RİSK ANALİZİ YAPTIK. BU ANALİZ ÇERÇEVESİNDE 8 BİNA RİSKLİ. BU 8 BİNANIN HAK SAHİPLERİ İLE AZ ÖNCE GÖRÜŞTÜK. BU BİNALARI DA SÜREÇ İÇERİSİNDE YIKACAĞIMIZI VE ALANININ TAMAMINDA BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ YAPACAĞIMIZI KENDİLERİNE İLETTİK. VATANDAŞLARIMIZ RİSKLİ BİNALARLA İLGİLİ BAKANLIĞA BAŞVURABİLİR."


İSTANBUL VALİSİ: "KENTSEL DÖNÜŞÜMDE BURADAN YENİ BİR SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR. BUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ. "

Hayatını kaybedenler arasında bulunan Şeyma Kambur ile kızı Zehra ve oğlu Ali Bilal son yolculuğuna uğurlandı.Cenaze törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve AKParti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ile Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da katıldı. 1,5 yaşındaki Eylül Dervişoğlu ve 16 yaşındaki dayısı Melih Aydın da son yolculuğuna uğurlandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz