BM'den Kaşıkçı raporu

BM'den Kaşıkçı raporu

Birleşmiş Milletler özel raportörü Agnes Callamard, hazırladığı raporda, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan yetkilileri tarafından önceden tasarlanmış bir cinayete kurban gittiğini söyledi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, raporda önemli ifadeler yer aldığını belirtirken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye'nin bulgularının raporla benzerlik taşıdığını vurguladı.. Trump yönetiminin cinayete sessiz kalması ise Beyaz Saray önünde protesto edildi.


Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Birleşmiş Milletler öncülüğünde yürütülen uluslararası soruşturmayla ilgili Özel Raportör Agnes Callamard'ın hazırladığı rapor yayınlandı.

BM raporunda, 2 Ekim 2018 tarihinde Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden Suudi Arabistan sorumlu tutuldu.

Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan Devlet yetkilileri tarafından önceden tasarlanmış bir cinayete kurban gittiği belirtildi.

BM özel raportörü Callamard, Kaşıkçı'nın öldürülmesinin uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin ihlali olduğunu ve Türkiye'nin Kaşıkçı cinayetini aydınlatma çabalarının Suudi Arabistan tarafından ciddi şekilde baltalandığını aktardı.

Callamard, ayrıca Kaşıkçı cinayetine ilişkin ziyaretine desteğinden dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, raporda önemli ifadeler yer aldığını belirtti.

BU CİNAYETİN ÜSTÜNÜN ÖRTÜLMESİ YA DA BAŞKALARININ ÜZERİNE ATILMASI AMAÇLANIYORDU AMA TÜRKİYE TÜM BU ÇABALARI, NİYETLERİ AÇIK ETMİŞTİR ORTAYA ÇIKARMIŞTIR. BUGÜN BİR ÖN RAPOR ANLAMINDA ESASEN BU İFADELERİ GÖRMEK DE GERÇEKTEN ÖNEMLİDİR. BURADA ŞUNU İFADE ETMEK LAZIM, SUUDİ ARABİSTAN'IN BU SORUŞTURMAYA KAPALI OLMASI, İŞBİRLİĞİNE AÇIK OLMAMASI ELBETTE OLAYIN TÜM YÖNLERİYLE AYDINLATILMASINI ÖNLEMEKTEDİR. UMARIM BU RAPOR ULUSLARARASI KAMUOYUNUN DAHA DA FARKINDALIĞINI ARTIRACAKTIR VE TÜM FAİLLERİN AZMETTİRENLERİN ORTAYA ÇIKMASINA DA KATKI SAĞLAYACAKTIR.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, raporun Türkiye'nin bulgularıyla benzerlik taşıdığını söyledi.

Reuters'a konuşan Altun, Suudi Arabistan'ın soruşturmada şeffaf olmadığını ifade etti.

Kaşıkçı konusunda adalet istemeye devam edeceklerini belirten Altun, "Suudi yetkililer planlı bir cinayetle Türkiye'de Kaşıkçı'yı öldüren katilleri iade etmeli" ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray önünde ise Kaşıkçı protestosu vardı.

Gazetecileri Koruma Komitesi ile insan hakları dernekleri üyeleri, Trump yönetiminin Suudi Arabistan'a yönelik herhangi bir yaptırım kararı almamasına tepki gösterdiler.

Amerikan Senatosu da Trump yönetiminden yanıt bekliyor.

Trump yönetimine, Kaşıkçı cinayetinden doğrudan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın sorumlu olup olmadığını ortaya koyması için ABD Senatosu tarafından verilen 120 günlük süre doldu.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, 10 Ekim günü Trump'a mektup göndererek, soruşturma açması talebinde bulunmuştu.

Amerikan The New York Times gazetesi de cinayetle ilgili dikkat çekici bir haber yayımladı.

Habere göre Amerikan İstihbarat birimleri, Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Bin Selman’ın geriye dönük konuşmalarını inceledi.

Selman, bir yıl önce danışmanıyla yaptığı konuşmada Kaşıkçı ülkesine dönmezse peşinden "bir kurşun" ile gideceğini söylüyor.

Konuşmanın, cinayete ilişkin ortaya çıkarılan en önemli delillerden biri olduğu ifade ediliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz