Başkent Üniversitesi "Akciğer Kanseri Sempozyumu"

Başkent Üniversitesi "Akciğer Kanseri Sempozyumu"

Akciğer Kanserine bir kez daha dikkat çekildi... Başkent Üniversitesi Adana Dr.Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi'nce düzenlenen sempozyumda, hastalığın tanısından evrelerine tüm ayrıntılar ele alındı.

Başkent Üniversitesi Adana Dr.Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi'nce, Kışla Sağlık Yerleşkesi'nde düzenlenen Akciğer Kanseri Sempozyumu'na bilim insanlarının ilgisi yoğundu.

Prof.Dr. Özgür Özyılkan - Başkent Üniversitesi Adana Dr.Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Onkoloji Bölümü :
"ONKOLOJİDE EN ÇOK GÖRÜLEN EN ÇOK ÖLDÜREN HASTALIK OLARAK AKCİĞER KANSERİ ÇAĞIMIZIN VEBASI OLARAK KANSERLERDE İLK BAŞ SIRAYI ALMAKTA VE GERÇEKTEN AKCİĞER KANSERLERİNDE SON YILLARDA GEREK TANIDA GEREKSE TEDAVİDE ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER OLDU."

Sempozyumda, akciğer kanserinin evrelemede tedavideki yenilikler ele alındı.

Prof .Dr. Nazan Şen - Başkent Üniversitesi Adana Dr.Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Göğüs Hastalıkları:
"AKCİĞER KANSERİNDE EVRELEMEDE VE TEDAVİDE YENİLİKLER HIZLA ORTAYA ÇIKIYOR. BU NEDENLE YENİDEN BİR AKCİĞER KANSERİ TOPLANTISI DÜZENLEMEK İÇİN ÖZGÜR HOCAMIZLA KONUŞTUK. ÖZGÜR HOCAMIZIN İSTEĞİ ÖNERİSİ VE EMEKLERİYLE BU LOKAL TOPLANTI BİR SEMPOZYUMA DÖNÜŞTÜ KENDİSİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ."

Sempozyuma davetli olarak katılan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, desteklerinden dolayı Başkent Üniversitesi'ne teşekkür etti.

Dr. Özlem Gürkut- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı:
"BİZLER KIBRIS'IN KUZEYİNDE HEKİMLİK YAPMAYA ÇALIŞAN İNSANLAR ONKOLOJİDE 90LI YILLARIN ORTALARINDAN BERİ BAŞTA PROF. DR. ÖZGÜR ÖZYILKAN HOCAM OLMAK ÜZERE BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ'NİN HEP DESTEĞİ İLE VAR OLDUK BUGÜNLERE BİZLERİ TAŞIDILAR HALA ELLERİNİ ÜZERLERİMİZDEN ÇEKMİYORLAR YARDIMLARINI HER ZAMAN ARKAMIZDA HİSSEDİYORUZ BUGÜN BURADA OLMAMIZA DA ONLAR VESİLE OLDU O YÜZDEN KENDİLERİNE TEŞEKKÜR ETMEK İSTEDİM."

Gürkut, Başkent Üniversitesi'ne armağan olarak getirdiği Kıbrıs el işi tabloyu Prof.Dr. Özgür Özyılkan'a takdim etti.

Prof.Dr. Şule Akçay ile Prof.Dr.Fazilet Kayaselçuk'un başkanlık ettiği ilk oturumda konuşan Uzman Dr.Dorina Esendağlı, akciğer kanserinin çok sık ve öldüren bir kanser türü olduğuna dikkati çekti.

Uzman Dr.Dorina Esendağlı-Başkent Üniversitesi Göğüs Hastalıkları ABD :
"DÜNYADA TÜRKİYENİN 17. SIRADA YER ALDIĞINI 100 BİN KİŞİDE 34.7 OLARAK HESAPLANMIŞTIR. PEKİ DÜNYADA DEDİK 5DE 1 AKCİĞER KANSERİNDEN ÖLÜYOR TOPLAM KANSER ÖLÜMLERİNDE AMA TÜRKİYEDE YÜZDE 31 OLARAK HESAPLANMIŞ YANİ 3DE 1 OLARAK KANSERLER İÇERİSİNDE. PEKİ ERKEKLERDE VE KADINLARDA DURUM NASIL. DÜNYA İLE ASLINDA BENZER ERKEKLERDE YİNE AKCİĞER KANSERİ EN SIK OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR. AMA KADINLARDA BURADA 4. SIRADA YER ALDIĞINI GÖRMEKTEYİZ."

Doç.Dr. Dilaver Taş ise tanı yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Doç.Dr. Dilaver Taş- Başkent Üniversitesi İstanbul Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezi Hastanesi :
"AKCİĞER KANSERİNİN BİLDİĞİMİZ ÜZERE ALTIN STANDART BURADA ÖZELLİKLE TANIDA KÜÇÜK BİYOPSİLER VE HİSTORJİK İNCELEMELER SIKLIKLA KULLANILMAKTA TANI İÇİN MİNİMAL İNVAZİL VE İNVAZİF PROSEDÜRLER KULLANILMAKTADIR. MİNİMAL İNVAZİL YÖNTEMLER İNVAZİL YÖNTEMLERE TERCİH EDİLMEKTE ANCAK BU MİNİMAL İNVAZİL YÖNTEMLERLE TANI KOYMADIĞIMIZ DURUMDA İNVAZİL YÖNTEMLERE BAŞVURULMAK ZORUNDA KALIYORUZ. TANI ÖNCESİ AKCİĞER KANSERİNDEN ŞÜPHELENMEMİZ GEREKİYOR TABİİKİ ONUN İÇİN ÖYKÜ LABORATUVAR İNCELEMELERİ YAPILMASI TORAKS VE ÜST BATIN BT VE PED BT İNCELEMELERİ YAPILMASI GEREKİYOR. "

Bilim insanlarını görüş alışverişinde bulunduğu sempozyum dört otumda gerçekleşti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz