Arjantin'de hantavirüs paniği

Arjantin'de hantavirüs paniği

Arjantin'de "ölümcül virüs" paniği yaşanıyor... Epuyen kentindeki bir doğum günü partisinden yayılmaya başlayan hastalık 9 kişinin canını aldı. 85 kişinin karantinda tutulduğu bölgede alarm verilmiş durumda... 26 kişide daha tespit edilen "hantavirüs" nedeni ile 40 gün boyunca taziye ziyaretleri dahil bütün toplantılar iptal edildi.

Bir doğum günü partisinde patlak veren virüs, Arjantin'e korkuyu getirdi.

Patagonya'daki Epuyen kasabasında Aralık ayı başında, söz konusu etkinlikte yayılmaya başladığı tespit edilen "hantavirüs" 9 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

26 kişide daha rastlanan virüs nedeni ile risk altındaki 85 kişiye 1 ay boyunca evlerinden çıkma yasağı getirildi. Ağız maskeleri dağıtılan halka, 40 gün boyunca alışveriş haricinde dışarı çıkmamaları uyarısı yapıldı.

3 BİN kişinin yaşadığı kasabada, cenazeler dahil halkın herhangi bir sebeple toplanması da geçici olarak yasaklandı. Virüsün ise Başkent Buenos Aires'e BİN 700 kilometre uzaklıktaki Epuyen ile sınırlı kaldığı, diğer bölgelere yayılmadığı belirlendi.

Amerika Bİrleşik Devletleri'nde sıklıkla görülen ve birçok çeşidi bulunan hantavirüs enfeksiyonu, yabani farelerin idrar veya salyasına temas edilmesi halinde bulaşıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz