Seçmen taşınması iddiaları

Seçmen taşınması iddiaları

Yüksek Seçim Kurulu, bazı bölgelere seçmen kaydırması yapıldığı iddiaları üzerine harekete geçti. YSK'dan yapılan açıklamada, "Beyan ettiği yerde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kaydı dondurulacak'" denildi... Açıklamada 17 Ocak'a kadar gerçek yerleşim yerlerine kaydını aldırmayanların oy kullanamayacağı belirtildi.

Yüksek Seçim Kurulu, "Beyan ettiği yerde oturmayan seçmenlerin kaydının dondurulacağını" duyurdu...

Yapılan Açıklamaya göre 17 Ocak'a kadar gerçek yerleşim yerlerine kaydını aldırmayanlar oy kullanamayacak.

Kurulun internet sitesindeki açıklamada, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin bazı bölgelerde seçmen hareketinin olduğu ve bu hareketin muhtarlık seçimlerini etkilemeye yönelik yapıldığına ilişkin basında haberler yer aldığı belirtildi.

Bazı ilçe seçim kurulu başkanlıklarıyla siyasi partilerden de bilgiler ulaştığının aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"4-17 OCAK 2019 TARİHLERİ ARASINDA MUHTARLIK BÖLGESİ ASKI LİSTELERİ GÜNCELLEŞTİRİLMEK ÜZERE ASKIYA ÇIKARILMIŞTIR. YAPILAN TAHKİKAT SONUCUNDA BEYAN EDİLEN YERLEŞİM YERİNDE OTURMADIĞI BELİRLENEN SEÇMENLERİN KAYITLARI DONDURULACAK OLUP, BU DURUMDA OLAN SEÇMENLER ASKI SÜRESİ İÇİNDE GERÇEK YERLEŞİM YERLERİNE KAYITLARINI ALDIRMADIKLARI TAKDİRDE ÖNCEKİ YERLEŞİM YERİNDE DE OY KULLANAMAYACAKLARDIR. BU NEDENLE SEÇMENLERİMİZİN GERÇEK YERLEŞİM YERLERİNDE KAYITLI OLMALARI, OY KULLANMA YETKİLERİ BAKIMINDAN YASAL ZORUNLULUKTUR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz