Suudi kadının imdadına Kanada yetişti

Suudi kadının imdadına Kanada yetişti

Ailesinin şiddetinden kaçarken Tayland'da havalimanında mahsur kalan 18 yaşındaki Suudi kadının imdadına, Kanada yetişti. Pasaportuna el konulmasının ardından Birleşmiş Milletler'in bir otele yerleştirdiği genç kadın, iltica hakkı aldığı Kanada'ya gitti.

Dini gerekçelerle aile şiddetinden kaçan, ancak Tayland'da kapana kısılan 18 yaşındaki Suudi kadın Rahaf Muhammed El-Kanun, Kanada'ya gitti.

Başkent Bangkok’taki havaalanında pasaportuna el konulan ve kaldığı odaya kendini kilitleyerek sesini sosyal medyadan duyuran genç kadına Kanada sığınma hakkı verdi. Ardından da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği himayesinde ülkeye geçici olarak giriş yapmasına izin verilen genç kadın Bangkok’tan ayrıldı.

Ailesinin yanına gönderilmesi halinde öldürülmekten korktuğunu söyleyen Kanun'un sığınma talebinde bulunduğu Avustralya, konuyu halen görüşüyor.

Duruma tepki gösterenler ise Suudi Arabistan konsolosluğu önünde toplandı. Ellerinde "Cesur ve özgür kadınlar" ile "Kanun'u serbest bırakın" yazılı dövizler taşıyan kadınlar, protesto gösterisi düzenledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz