Makedonya'nın ismi resmen "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti"

Makedonya'nın ismi resmen "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti"

Çeyrek asırdan fazla süren isim krizi, resmen son buldu... Makedonya parlamentosu, ülkenin ismini "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştiren yasayı onayladı. Anlaşmazlık nedeni ile ülkenin Avrupa Birliği ile NATO’ya girmesini veto eden Yunanistan, karardan memnun...

Avrupa Birliği ile NATO üyeliği yolunda Makedonya'ya büyük engel olan isim krizi, resmen sona erdi.

Makedonya'da meclis, ülkenin ismine ilişkin anayasa değişikliği yasa tasarısını kabul etti. 120 sandalyenin bulunduğu mecliste 81 vekilin onay verdiği tasarı ile ülke adının "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesine karar verildi.

Öneriye karşı çıkan İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği muhalefeti ise anayasal değişikliği, oylamaya katılmayarak boykot etti.

Uzlaşının hayata geçmesi için, Yunanistan meclisinde de kabul edilmesi gerekiyor.

Değişikliğe onay vermesine kesin gözü ile bakılan Atina yönetimi, oylama sonrası tavrını belli etti. Başbakan Aleksis Çipras, mevkidaşı Zoran Zaev'i arayarak kutladı.

Kuzeyinde aynı ismi taşıyan bir bölge bulunan Yunanistan, Makedonya'nın toprak iddia etmesinden duyduğu kaygı nedeni ile Üsküp yönetiminin Avrupa Birliği ve NATO üyeliğine karşı çıkıyordu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz